Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VĚTŠÍ ŠANCE

  Větší šance na transplantace! Pojišťovny konečně začaly platit!

  20.03.2017 05:20 / zprávy google+ twitter facebook

  Zase o něco větší šanci mají od loňska vážně nemocní pacienti čekající na transplantaci některých z orgánů. Pojišťovny totiž začaly nemocnicím vyplácet příspěvek na pokrytí nákladů na péči o zemřelé dárce.

  Lékaři sál lupa
  Pojišťovny začaly proplácet příspěvek týkající se transplantací! | Ilustrační foto

  Do ledna roku 2016 musely nemocnice tuto péči hradit ze svého rozpočtu, ale nově dostávají 10 tisíc korun za každý orgán, který skutečně zachrání někomu život. Od té doby se podle ředitelů nemocnic skutečně zvyšuje počet transplantací.

   

  „Loni jsme v IKEMu transplantovali orgány od 139 zemřelých pacientů z celé republiky. To je historicky nejvyšší číslo za dobu fungování institutu,” uvedl pro ČRO ředitel ústavu Aleš Herman.

   

  Úspěch je podmíněn tím, že se loni zvedl počet dárcovských nemocnic, které se pro IKEM a další transplantační centra v republice starají o takzvané zemřelé potenciální dárce, což není jednoduché. „Nemocnice, která vám dárce nabídne, se o něj předtím musí pořád starat. Někdo se tomu člověku musí věnovat. V tuto chvíli je sice ze zákona mrtev, ale jeho tělo funguje,“ podotkl Herman.  

  Počet transplantací v ČR rekordně roste, a to i díky podpoře pojišťoven směrem k nemocnicím!
   

   

  Přestože se systém pro transplantace změnil, je i tak celý postup velmi složitou záležitostí. Nemocnice, ve které je člověk po mozkové smrti nebo ve vzácných případech po zástavě srdce, musí zavolat do transplantačního centra. „Když koordinátoři najdou shodu, lékaři odeberou orgány a zavolají pacientům z čekací listiny na transplantaci. Až když jsou orgány úspěšně transplantovány, vyplatí pojišťovna dárcovské nemocnici deset tisíc korun za každý orgán,” uvádějí ředitelé nemocnic.

   

  „Každý z nás je potenciální dárce orgánů. Pokud se aktivně nevymezí, že nechce poskytnout orgány, tak se s každým počítá jako potenciálním dárcem. Druhý zákon sice je, že se nehledí na souhlas příbuzných, ve skutečnosti se ale vždy hledí a snažíme se získat souhlas příbuzných. Je-li tam dítě, o kterém víme, že za měsíc zemře, tak se nám stalo, že jsme to překročili,“ dodal ředitel IKEMu Aleš Herman.

   

  Peníze nemocnicím platí pojišťovna zemřelého dárce. Každá má svůj systém. Například zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra eviduje loni 56 transplantací, dohromady tak vyplatí nemocnicím přes půl milionu korun. Peníze ale bude posílat až letos v létě.

   

  „VZP v loňském roce vyplatila nemocnicím celkem 3 950 000 korun. Částka 10 tisíc korun je stejná za každý orgán,“ podotkl  mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

   

  Loňský rok byl i s podporou od zdravotních pojišťoven rekordní co se týče transplantací orgánů od zemřelých dárců. „Počet dárců znovu stoupl na 262, tím pádem jsme znovu povýšili transplantační čísla,“ zhodnotil pro Český rozhlas Miloš Adamec, ředitel koordinačního střediska transplantací.

   

  V Česku se nejvíce transplantují ledviny. Stoupá i počet transplantací plic. Například v pražské fakultní nemocnici Motol mají za sebou letos už 11 úspěšných operací. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...