Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ČESTNÉ ZRŮDY

  Stalin i Gottwald jsou stále čestnými občany! Radnice historii měnit nechce

  19.03.2017 05:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Klement Gottwald nebo Josif Visarionovič Stalin jsou stále čestnými občany některých českých měst. Například i Českých Budějovic. Zatímco někde už občanství odejmuli nebo o tom uvažují, jihočeská metropole nic měnit nechce!

  Stalin Gottwald lupa
  Gottwald a Stalin jsou čestnými občany v mnoha městech! | Archiv

  Na seznamu čestných občanů Budějovic je podle magistrátu celkem 118 osobností a patří mezi ně právě i Klement Gottwald, který zde v roce 1915 sloužil u 24. dělostřeleckého pluku v kasárnách Arcivévody Viléma. Kontroverze vzbuzuje i Stalin, jehož jméno nesl po válce kulturní dům.

   

  Zatímco opoziční zastupitel Ivo Moravec (HOPB) považuje za nepřijatelné, aby jméno Stalina nebo Gottwalda bylo na seznamu například vedle Masaryka, primátor Jiří Svoboda (ANO) si myslí, že historie by se měnit neměla.

   

  „Klement Gottwald podepsal asi 230 rozsudků smrti. Nejznámější a do světa volající byla poprava doktorky Milady Horákové,“ připomněl ředitel Gymnázia České Budějovice Antonín Sekyrka. Primátor Jiří Svoboda (ANO) ale s historií hýbat nechce!  

  Čestnými občany mnohých českých měst jsou i mimořídně kontroverzní osobnosti z historie!
   

   

  „V naší historii máme celou řadu dalších okamžiků, na které asi nejsme úplně pyšní. Nicméně jakýmkoliv usnesením je z našich dějin nevygumujeme,” řekl Svoboda.

   

  Podle historika z Jihočeského muzea Jiřího Petráše jde navíc pouze o obraz poválečné doby. Stalin se stal čestným občanem města 9. června 1945 a Gottwald o rok později. „Je naprosto zjevné, proč to dostal třeba Stalin. Teď mu to odnímat jsou politické hrátky,“ míní odborník.

   

  Našla se ale města, která se s tím vypořádala jinak. Kupříkladu v Hradci Králové Stalina ze seznamu vyškrtli.

   

  Čestná občanství se většinou udělují těm, kteří se nějakým způsobem zasadili o rozvoj obce, města či městské části. V Praze 3 se tak například v minulosti stala čestnou občankou železná lady a někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová nebo fiktivní osobnost Jára Cimrman.V Horním Benešově se zase v roce 2004 rozhodli zapsat tehdejšího kandidáta na amerického prezidenta Johna Kerryho, který zde má kořeny.

   

  Hodně kontroverzní osobou, která má čestné občanství Liberce, je podle ČT, která se kauzou čestných občanů zabývala, zakladatel Sudetoněmecké strany a spolupracovník Adolfa Hitlera Konrad Henlein. 

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...