Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  MILIARDY NAVÍC

  Pojišťovny napumpují do zdravotnictví miliardy, ale straší do budoucna!

  19.03.2017 00:05 / zprávy google+ twitter facebook

  Teď vám pošleme o 15 miliard více, ale do budoucna moc peněz nezbývá. Asi takový vzkaz daly české pojišťovny zdravotnictví. Přitom to byly právě ony, kdo tu vyhazovaly peníze doslova oknem.

  Nemocnice lupa
  Pojišťovny dají letos do nemocnic o 15 miliard víc! | Archiv Nemocnice Přerov

  Do zdravotní péče poputuje letos od pojišťoven 267 miliard korun, což oproti minulému roku představuje navýšení o necelých 15 miliard. Za posledních pět let narostly náklady na zdravotní péči zhruba o 43 miliard. Na tom se ale podílejí i “samy pojišťovny” a nechtějí to slyšet.

   

  „Tím, že třeba často nesmyslně šetří, mnozí lidé se nedostanou na první dobrou na nákladnější vyšetření. Pak se u nich rozjede nějaká nemoc a léčba stojí stonásobně více. A pak za to může i naprosto šílený pracovně-sociální systém. Lidé se i s chřipkami bojí marodit, berou si na dva tři dny volna, nevyleží to. Potom u některých propukají těžká onemocnění srdce, onkologické choroby. Je to jedno s druhým,” řekl Bleskove.cz pan Jaroslav, zkušený lékař.

   

  Pokud by totiž měli zaměstnanci jistotu, že nepřijdou při nemoci o zásadní část výplaty, mohli by v klidu vyležet chřipky a virózy a nepodepisovalo by se to tolik na jejich zdravotním stavu. Pojišťovny nyní tvrdí, že více peněz půjde letos i na platy lékařů a sester, na drahé léky ve specializovaných centrech i na nové přístroje.   

  České pojišťovny dají do zdravotnictví letos o 15 miliard více než v předchozích letech!
   

   

  „Já to samozřejmě beru jako část příjmů, se kterými pracujeme. Těžko bych asi odmítal nějakou pravidelnou valorizaci, je to bezesporu přínosné,“ uvedl ředitel největší zdravotní pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek.

   

  Příjmy pojišťoven mají vzrůst o 13 miliard. Značnou část peněz vydají na platy zdravotníků. Zatímco loni systém veřejného zdravotního pojištění vykázal příjmy 263,6 miliardy korun a dosáhl přebytku 2,4 miliardy korun, letos by měly narůst zhruba o pět procent, respektive 13 miliard korun, na 276,59 miliardy korun. Tři čtvrtiny příjmů tvoří vlastní výběr pojistného, necelou čtvrtinu tvoří platby státu za státní pojištěnce.

   

  Jen české nemocnice dostanou na zdravotní péči o 10 miliard víc než loni. Většina z toho půjde na desetiprocentní zvýšení základních platů zdravotníků. Celkem nemocnice letos od pojišťoven získají přes 142 miliard. 

   

  „Zároveň jsme nalezli v systému dalších 600 milionů korun pro navýšení platů pro sestry u lůžek, a to od 1. července 2017,“ podotkl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Na vyšší platy v nemocnicích půjde 7 miliard korun, úhrady pro soukromé lékaře se zvýší o 3 miliardy a 1,5 miliardy navíc dostanou nemocnice na léčbu pacientů ve specializovaných centrech, kde se léčí třeba lidé s roztroušenou sklerózou nebo rakovinou.

   

  Pojišťovny, včetně VZP, varují, že ale pro příští roky by nemuselo být v rezervách tolik peněz jako nyní, a to by mohl být problém. „Pokud by od začátku pojišťovny a VZP zvlášť hospodařily s rozumem, nestavěly paláce, nevybavovaly kanceláře za desítky milionů a nebyly by platy a odměny až nehorázné, bylo by peněz dost,” dodala praktická lékařka z Prahy.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...