Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  NESKUTEČNÁ AROGANCE

  Tohle už je vážně zhovadilost ministerstva! Než porušit předpisy, raději nechat člověka zemřít?

  16.03.2017 00:15 / zprávy google+ twitter facebook

  Popálené či sražené dítě nebo člověk s alergickou reakcí. A než ho velmi rychlým zásahem zachránit, kdy rozhodují minuty, je lepší "neporušit předpisy", protože ministerstvo zdravotnictví pak odmítá proplatit zásah. Tohle není špatný fór, ale naprostá zhovadilost úředníků. Naštvaní jsou záchranáři například na Královéhradecku a Ústecku.

  Vrtulník lupa
  Podle ministerstva zdravotnictví je zřejmě důležitější kus papíru než záchrana lidského života! | Archiv DSA

  Právě záchranáři bojují s naprostými ignoranty na ministerstvu, kteří se s nimi hádají o minuty a o to, zda je důležitější zachránit život člověka, nebo dodržet přepis. „Tohle je debilita, idiotismus, arogance. Těmhle lidem, kteří tohle na ministerstvu dělají, bych vyloženě přál, aby někde čekali na záchranářský vrtulník a ten nepřiletěl, protože by jinak porušil předpisy," řekl Bleskove.cz jeden z lékařů.  

  Záchranáři mají zřejmě pacienty v ohrožení života nechat raději zemřít, než porušit nesmyslný předpis?
   

   

  Ministerstvo zdravotnictví totiž skutečně odmítlo uhradit leteckým záchranářům devět letů k akutním případům. A to jen kvůli tomu, že byly mimo provozní dobu. Potvrdil to Daniel Tuček, místopředseda představenstva firmy DSA, která leteckou záchrannou službu v Královéhradeckém kraji a na Ústecku. zajišťuje.

   

  Záchranáři podle firmy vzlétli vždy k akutním případům, když byli požádáni operačním střediskem. Ministerstvo tvrdí, že podle právního výkladu nemůže hradit zásahy mimo sjednanou dobu. Neřeší oprávněnost a nutnost zásahu, ale doslova minuty!

   

  „První problémy s uhrazením nákladů za vzlety se objevily už loni v únoru. Tehdy ministerstvo žádalo vysvětlení, proč vrtulník zasahoval mimo dobu pohotovosti. Zásah se týkal dvou kojenců, jeden z nich byl popálený a druhý měl alergickou reakci. Tehdy ministerstvo nakonec náklady zaplatilo," uvedl Tuček.

   

  Další případ se stal v prosinci v Ústí nad Labem. Záchranáři tehdy dostali žádost z operačního střediska v 6:57 a o dvě minuty později vzlétli. Pohotovost ale mají držet až od 7:00. „Bylo nahlášeno sražené dítě v bezvědomí, dispečink věděl, že už jsme připraveni na službu, tak přeci nebude koukat na hodiny,“ řekl pro ČTK Tuček. V tomto případě ale už ministerstvo let zaplatit odmítlo.

   

  Stejný problém pak evidují záchranáři u osmi zásahů, které se v minulých měsících odehrály v Královéhradeckém kraji. Jeden z nich se týkal zástavy srdce v lokalitě Medvědín u Špindlerova Mlýna v době po skončení sněhové kalamity.

   

  „Sanitka neměla šanci se tam dostat, vrtulník tam byl za 15 minut a člověk přežil, protože do hodiny byl na kardiocentru v Hradci Králové,“ uvedl Tuček. Celkem v šesti případech se záchrana podařila, u dvou zásahů ale pacienti zemřeli. „Je tedy vidět, že to jsou vždy akutní stavy,“ poznamenal Tuček. Náklady na jeden takový let se pohybují kolem 10 000 korun.

   

  Ministerstvo zdravotnictví minulý týden dopisem požádalo všechny provozovatele letecké záchranné služby, aby mimo dobu pohotovosti nevzlétali. Krajské záchranné služby pak vyzvalo, aby o vzlet záchranářských vrtulníků mimo uvedenou dobu nežádaly.

   

  V dopise, na který upozornil poslanec a bývalý ředitel liberecké krajské záchranné služby Stanislav Mackovík (KSČM), náměstek ministra Roman Prymula, tvrdí, že podle právního názoru ministerstva není možné lety mimo dobu pohotovosti uhradit. Mackovík přístup ministerstva kritizoval a žádá ministerstvo, aby provozní dobu letecké záchranné služby přehodnotilo.

   

  „To je na pár facek, to není ani etické, ani lidské a už vůbec ne profesionální. Raději necháme člověka zemřít, než abychom dořešili právní nedostatky? Tohle nebylo ani za totality, takové nesmysly. Je vidět, která hovada na ministerstvu pracují," rozčílil se další z nejmenovaných lékařů.

   

  Záchranáři budou podle Tučka i nadále u akutních případů mimo dobu pohotovosti zasahovat, pokud budou požádáni, i za cenu toho, že firma nedostane zaplaceno. „Máme právní rozbory, že jsme povinni poskytnout pomoc. Je to jako kdyby lékař odmítl pomoc,“ dodal Tuček.

   

  Problémy s hrazením faktur za lety mimo dobu pohotovosti ČTK potvrdili ředitelé některých krajských záchranných služeb. „My vzlétáváme v případě ohrožení života i mimo takzvanou oficiální dobu pohotovosti a ty jednotlivé lety pak dokladujeme ministerstvu,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby v Královéhradeckém kraji Jiří Mašek.

   

  Každý z lékařů chápe, že záchrana lidského života je nade vše, i nad předpisy a zákony. Jen daňovými poplatníky placení ministerští úředníci a zřejmě včetně ministra zdravotnictví to nějak chápat nechtějí!

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...