Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Spalovači odpadků!

  Pozor! "Prasatům", kteří topí odpadky, hrozí kontroly a 50tisícové pokuty!

  19.01.2016 08:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Tohle by si v Rakousku, Německu či někde jinde nikdo nedovolil. Klasický obrázek české vesnice, kde v zimní sezóně není na krok vidět, protože se z mnohých komínů linou oblaka kouře, jak kdyby přinejmenším hořela chemička. Od letoška mají úředníci z inspekce životního prostředí právo přesvědčit se, čím lidé topí. Jenže Češi, kteří se občas chovají jako prasata, se bojí, že úředníci přijdou na to, co opravdu do kotlů házejí.

  Kouř dům lupa
  Jeden ze čtenářů Bleskově.cz poslal fotku domu v obci u Kunštátu na Moravě, jak to vypadá, když sous | Bleskově.cz

  V mnoha krajích byly sice spuštěny kotlíkové dotace a řada lidí jich využije, ale řada taky ne. Nebo mají pocit, že i tak mohou dál i do nových topenišť házet, co se jim zachce, ale to se pletou!

   

  Úředníci nebudou mít pochopitelně právo prohledávat dům či byt, ale mají právo po nahlášení kontroly přesvědčit se, čím lidé topí. Nejde o to, že někdo topí uhlím, koksem, nebo dřevem, to je v pořádku a české normy na to pamatují, problém je jinde. Kdo ale prokazatelně a opakovaně poruší zákaz, například že bude topit plasty, odpadky a podobně, může dostat pokutu až ve výši 50 tisíc korun.

   

  „Když se po mnohých českých vesnicích, ale mnohde i městech podíváte v tomto období, přesně víte, kdo topí olejem, kdo tam hází staré hadry od oleje, kdo topí starými PET lahvemi či jiným odpadem. Ke všemu je to velmi škodlivé dýchat tyto zplodiny a asi si to málo z těch hříšníků uvědomuje,“ uvedl pro Bleskově.cz jeden z inspektorů životního prostředí, který „chápe“, že tolik lidí proti novému nařízení brojí. 

  Těm, kteří topí odpadky či plasty hrozí nově nejen kontroly, ale hlavně pokuty až do výše 50 tisíc korun!

   

  „Přeci kdo má čisté svědomí, nemusí se ničeho bát. U některých, především starších kotlů je jasné, že při zatápění komín víc kouří, ale pak se to zlepší a stoupá už jen světlejší kouř. Ale u toho, od něhož hodinu dvě stoupá od střechy tmavý, žlutý, asfaltově šedý dým je jisté, že netopí jen běžnými palivy. A toto bychom chtěli eliminovat,“ míní pracovník pražského odboru životního prostředí.

   

  Sám ministr životního prostředí Richard Brabec říká, že nejde o to hledat za každou cenu viníka. Nejde o represe, ale spíš o to naučit lidi, aby byli ohleduplné ke svému okolí.

   

  "První, co správní orgán musí nově udělat, je upozornit daného člověka, že si na něj někdo stěžoval a vyzvat ho k podání vysvětlení a sdělit mu, že obtěžuje okolí 
a že by mohlo dojít i ke kontrole přímo u něj doma. V ideálním případě by pak mohlo dojít k nápravě i bez fyzické kontroly v domě. Už to, že úředníci člověka obešlou, by mohlo mít preventivní vliv," říká ministr

   

  Právě odborníci na životní prostředí, včetně odborníků z ministerstva namítají, že jak k tomu přijdou lidé, kteří topí ekologicky, či plynem nebo elektřinou, že mají vedle sebe jednoho či dva a více sousedů, kteří se skutečně chovají jako prasata.

   

  Problém možná pro mnohé je cena topení a problémem v ČR je, že stát nepochopitelně nebere topení elektřinou za ekologické, protože jde o to, čím topí elektrárny. Ale důležitý je snad výsledek toho co jde do ovzduší v mnoha stovkách obcí.

   

  Pokud by stát dotoval i elektrická topení, situace by se mnohde zlepšila a nebyly by třeba zvláštní zákony či kontroverzní nařízení, že obyvatel domu musí pustit komisaře do kotelny. Otázkou také je, jak to v praxi bude vypadat. Někteří majitelé domů se už nechali slyšet, že nikoho přes práh nepustí, a když, tak jen přes jejich mrtvolu. I sami inspektoři se nyní bojí, aby třeba nečelili nejen verbálním, ale také fyzickým útokům!

  nely | bleskove.cz

  Témata: ekologie, topení, ministr
  Komentáře ke článku
  loading...