Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZÁSADNÍ ZMĚNA

  Sobotka se bojí voličů! Už couvnul kvůli daním!

  27.02.2017 07:15 / zprávy google+ twitter facebook

  Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) asi dostal strach, že by jeho stranu na podzim někteří z původních příznivců taky nemuseli volit. Sice si nadále stojí za svým návrhem, že by lidé s vyššími příjmy měli platit vyšší daně, ale hranici příjmů už zvýšil.

  Sobotka Bohuslav lupa
  Bohuslav Sobotka ze svých původních daňových nápadů maličko slevil! | ČT

  Sobotka v Otázkách Václava Moravce netrval na hranici zhruba 50 000 korun, od které by se měla daňová sazba zvyšovat. Podle něj by se hranice mohla zvýšit klidně až na 70 000 nebo 80 000 korun. Premiér toto začal tvrdit poté, co ministr financí Andrej Babiš (ANO) oznámil, že by chtěl daně snížit všem lidem s příjmem pod 113 000 korun a ostatní neměnit. 

   

  „To pásmo se může změnit, já patřím k lidem, co jsou radikální. Ty, co jsou liberální, by chtěli mít 80 tisíc,“ řekl Sobotka.

   

  „Bavme se o střední třídě. Patří zdravotní sestra do střední vrstvy? Má medián 31 tisíc korun hrubého měsíčně. Patří učitel do střední třídy? Má medián platu 29 tisíc hrubého. Policista 31 tisíc?“ reagoval na námitku Bohuslav Sobotka s tím, že zdravotní sestře to ušetří 14 tisíc ročně, stejně jako učiteli!  

  Bohuslav Sobotka posunul hranici na nově zvažované zdanění až na 80 tisíc korun.
   

   

  Premiér dodal, že hlavním problémem je velký počet lidí s nízkým platem, přičemž by se měl asi sám zamyslet nad tím, proč tomu tak už řadu let tak je. „Průměrný zaměstnanec pošty má 15 tisíc korun, dva miliony mají mzdu nižší než je průměrná mzda 27 tisíc korun, čtyři miliony lidí mají mzdu nižší než 50 tisíc…. Je velký problém vysoký počet 18 procent lidí, kteří patří k takzvané pracující chudině, tedy jsou zaměstnaní, ale lehce nad hranicí chudoby,” podotkl.

   

  Spolu se šéfem STAN Petrem Gazdíkem se shodl na tom, že mnoho zahraničních firem z ČR vyvádí peníze. „Vždyť ty banky se nám smějou, ty nadnárodní firmy se nám smějou,” kritizoval systém, s kterým on sám ale nic nedělá.

   

  „Sobotka se bojí toho, že střední management, lékaři, někteří umělci a podobně, kteří třeba i podporovali sociální demokracii, ji teď volit nebudou, protože by jim ubrala více na daních. Proto ten posun až na hranici 80 tisíc korun. Protože, kdo u nás běžně vydělává 80 tisíc?,” myslí si jeden z ekonomů.

   

  Mnozí jsou ale přesvědčeni, že Sobotkově ČSSD nepomůže ani to a strana o mnohé voliče přijde. „Ti budou volit ANO, i když třeba Babiše nesnášejí, ale nechtějí volit ODS nebo Kalouskovu TOPku. Anebo raději dají hlas komunistům,” dodal další z odborníků. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...