Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZAJÍMAVÁ STATISTIKA

  K “cvokaři” chodí už přes 650 tisíc Čechů!

  20.01.2017 05:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Už více než 650 tisíc Čechů navštěvuje takzvaného “cvokaře”, jak mnozí označují psychiatry. Jde většinou o lidi, kteří netrpí psychickou poruchou, jen nezvládají stres, vztahy a další osobní problémy. Mnozí se za to stydí, jiní berou psychiatra jako jiní zubaře či gynekologa.

  Psychiatrie lupa
  K psychiatrovi chodí v ČR už přes 650 tisíc lidí! | Shutterstock

  Jen u neurotických poruch je podle statistik nárůst nemocných navštěvujících psychiatrické ambulance za posledních 30 let dvojnásobný. Vyplývá to z nejnovější analýzy o duševním zdraví Čechů publikované v lednu Ústavem zdravotnických informací a statistiky.

   

  „V roce 2015 bylo v psychiatrických ambulancích ošetřeno 650 566 pacientů, což je proti roku 2013 nárůst o téměř osm procent, respektive o 47 361 osob,“ uvedl ÚZIS.

   

  Zatímco u lidí se schizofrenií je patrný mírný růst z necelých 40 000 za rok před třiceti lety na zhruba 50 tisíc osob v roce 2015, tak z dlouhodobého hlediska je pak značný vzestup počtu pacientů s neurózami.  

  V ČR navštěvuje psychiatrické ambulance či se nějak léčí 650 tisíc lidí, ubylo však deviantů!
   

   

  “Mnoho lidí neumí pracovat s emocemi. Partneři na sebe mají méně času, je rychlá doba. Věřící chodí ke zpovědi, ostatní k psychiatrovi či psychologovi. Ale jsou i tací, kteří se léčí a mají trvale medikamenty. Jiní berou lehká antidepresiva dočasně,” řekla Bleskove.cz jedna z pražských lékařek.

   

  “Vždy je lepší se obejít bez jakýchkoli medikamentů, ale někdy je to prostě tak, že těm lidem nic jiného nezbývá, protože by nebyli schopni fungovat. Jsou to muži, ženy a různého věku,” dodala lékařka.

   

  Od roku 2013 se snížil počet deviantů s různými sexuálními poruchami, a to o více jak 40 procent.  “Snížil se počet pacientů s afektivní poruchou, stejně tak jako s poruchou osobnosti. Naopak nárůst pacientů byl zaznamenán u poruch způsobených užíváním návykových látek,” uvedl ÚZIS. Přibývá alkoholiků, ale hlavně narkomanů či gamblerů. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...