Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DAVY TURISTŮ

  Rekord: Češi vzali památky doslova útokem! Může za to i terorismus!

  20.01.2017 00:05 / zprávy google+ twitter facebook

  Stačí pár teroristických útoků v Evropě a čeští turisté se raději drží doma. Ukázaly to i výsledky návštěvnosti památek, hlavně hradů a zámků. Ty loni navštívil rekordní počet lidí - přes 5,5 milionu!

  Bouzov lupa
  Státní hrad Bouzov je také jedním z hojně navštěvovaných míst u nás! | Archiv obce Bouzov

  Návštěvnost památek ve správě státu roste už několik let po sobě. V roce 2015 státní památky navštívilo 5,087 milionu návštěvníků. S větším počtem návštěvníků vzrostly i výnosy. Loni utržil stát přes půl miliardy korun, které chce vrátit do obnovy památek a zlepšování návštěvnického zázemí.

   

  “Nejvíce lidí přicházelo na památky od května do září, jen v červenci a srpnu to bylo přes 2,3 milionu návštěv. Největší návštěvnost z více než stovky hradů, zámků a dalších památkových objektů ve správě NPÚ zaznamenal hrad a zámek v Českém Krumlově, který navštívilo 426 tisíc lidí,” uvedl mluvčí NPÚ Jan Ciesler.

   

  Následuje zámek Lednice s návštěvností 411 000 lidí a první trojici uzavírá jihočeská Hluboká, na kterou se vydalo na 293 000 návštěvníků. Podle mluvčího ale v uplynulém roce zaznamenala vyšší návštěvnost většina památek, nikoli jen ty nejvýznamnější zapsané na seznam UNESCO.  

  České hrady a zámky v loňském roce navštívil rekordní počet návštěvníků, přes 5,5 milionu!
   

   

  Z hlediska návštěvnosti zaznamenal nejvyšší nárůst zámek Valtice, který navštívilo přes 127 000 lidí, zatímco v roce 2015 to bylo jen 48 000 návštěvníků. Z pohledu výnosovosti byl nejúspěšnější památkou Český Krumlov s částkou přesahující 54 milionů korun.

   

  Vlastní výnosy Národního památkového ústavu v roce 2016 činily 508,79 milionu korun, což je o 48,47 milionu více než v roce 2015, kdy se zastavily na částce 460,32 milionu korun, uvedl mluvčí. NPÚ tak zaznamenal více než desetiprocentní růst.

   

  Většinu vlastních výnosů získávají památkové objekty ze vstupného. Na vstupném a souvisejících službách utržil NPÚ 440 milionů korun, využije je opět k obnově památek. Významným příjmem jsou ale také peníze získané z pronájmu od filmových produkcí.

   

  Pronájmy filmařům přinesly památkám 14 milionů korun, tedy o téměř 6,5 milionu více než v roce 2015. Za svatební obřady, které se v památkových objektech v roce 2016 konaly, NPÚ získal 8,25 milionu korun.

   

  Právě za vysokou návštěvností stojí i terorismus v Evropě a ve světě, kdy se naši lidé více drží doma a turisté z okolních států rovněž míří na dovolenou do ČR! 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...