Neděle 22. dubna 2018
svátek má Evžénie, zítra Vojtěch

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ŽÁDNÁ ZMĚNA

  Převlékači kabátů, máte smůlu: Archivy z dob StB se zavírat nebudou!

  12.01.2017 05:35 / zprávy google+ twitter facebook

  Archivní dokumenty z dob totalitního režimu, tedy z let, kdy fungovala udavačská StB, a kde kdo byl agentem, spolupracovníkem, důvěrníkem, se uzavírat nebudou! Rozhodl o tom Ústavní soud. Stejně tak o tom, že žádné údaje z nich mazány nebudou!

  archiv stb lupa
  Archivy STB se uzavírat nebudou, rozhodl soud! | Archiv ČT

  Soud tak nevyhověl návrhu směřujícímu proti výjimce, která historikům usnadňuje přístup k dokumentům nacistického i komunistického režimu, kdy například nepotřebují souhlas žijících lidí, jejichž citlivé osobní údaje se v dokumentech objevují.

   

  Právě kvůli osobním údajům požádal Nejvyšší soud ústavní soudce, aby zvážili soulad právní úpravy s ústavním pořádkem. S rozhodnutím Ústavního soudu k zákonu o archivnictví se neztotožnilo sedm soudců. Nález, který ponechal zákon beze změn, prošel těsnou většinou.

   

  Obsáhlé odůvodnění začal po druhé hodině odpolední číst soudce Jiří Zemánek. „Model přístupu v Česku je nejotevřenější v Evropě," řekl úvodem Zemánek.  

  Archivy s materiály z dob nacismu ani komunismu se uzavírat nebudou, rozhodl soud!
   

   

  Někteří historici v poslední době vyjádřili obavu, že případný zásah do zákona o archivnictví by značně zkomplikoval a zpomalil jejich práci. Dokumenty by dostávali se začerněnými osobními údaji, případně by pro ně zůstaly nedostupné. Podle některých zdrojů o to usilovali hlavně ti, kteří před rokem 1989 spolupracovali s komunistickou Státní bezpečností a nelíbilo se jim, že jsou veřejně dostupná jejich jména i krycí hesla.

   

  „Převlékači kabátů, kterých je v Česku spousta, mezi politiky, podnikateli, umělci a podobně, tak mají smůlu. Jim by se náramně hodilo, aby to svedli na ochranu osobních údajů a nikdo se už nikdy nedozvěděl, že ´paní XY, známá herečka, či pan YZ, známý herec, udal desítky lidí, včetně svých kolegů´,“ řekl pro Bleskove.cz jeden z historiků.

   

  Ten dokonce tvrdí, že v archivech není vše. „Spousta toho se po revoluci hned skartovala a třeba na některé umělce neexistují svazky, byť se o nich veřejně ví, že udávali kvůli svému prospěchu. Ale to bylo jak za války, tak i za komunismu,“ dodal historik.

   

  Proti zásahu do zákona se postavil i Archiv bezpečnostních složek, Ústav pro studium totalitních režimů, ale také vláda. Poukázala na potřebu poznávat historické prameny a přinášet svědectví o obou totalitách. 

   

  Nejvyšší soud konkrétně řeší případ muže, který od státu neúspěšně žádal odškodnění 300 tisíc korun za to, že archiv zpřístupnil novinářům z České televize jeho citlivé osobní údaje ze svazku vedeného komunistickou Státní bezpečností. Soud řízení o mužově dovolání přerušil a obrátil se na ústavní soudce. 

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: soud
  Komentáře ke článku
  loading...