Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÁ KRITIKA

  Pelikán vymyslel nesmysl! Věřitelé, exekutoři i obce si ťukají na čelo!

  12.01.2017 11:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zase vymýšlel, až vymyslel totální nesmysl. Možná to myslel docela dobře, ale nedomyslel, co nastane, pokud by jeho výmysl vešel v platnost. Do patové situace s vymáháním menších dluhů by se totiž kvůli plánované vyhlášce mohly dostat obce, dopravní podniky i další instituce.

  Pelikán Robert lupa
  Robert Pelikán obhajuje návrh, který může uškodit řadě institucí, včetně měst a obcí! | Archiv ČT

  Ministerstvo spravedlnosti totiž plánuje zavést takzvané minimální zálohy na exekuce, které bude muset platit věřitel. Podle kritiků se tak ale některé nižší dluhy stanou prakticky nevymahatelné, protože záloha bude vyšší než samotný dluh.

   

  „Pouze pracovně se tedy zatím předpokládá, že by se výše zálohy měla pohybovat okolo poloviny součtu minimální odměny soudního exekutora a paušální náhrady hotových výdajů, tedy okolo 2 750 korun,“ uvádí ministerstvo spravedlnosti.  

  Ministr spravedlnosti Pelikán podporuje návrh, který by ale mohl exekutory, věřitele či obce přivést do problémů!
   

   

  Z této zálohy se budou náklady exekuce hradit pouze v případě, že exekuce nebude úspěšná. Vyhláška, která může udělat víc škody než užitku, by měla začít platit v polovině příštího roku.

   

  Ministerstvo spravedlnosti si od toho slibuje větší rozvážnost na straně věřitelů i větší jistoty pro exekutory. „Přínos návrhu spočívá v tom, že povinné zálohy budou u bezvýsledných exekucí pokrývat náklady alespoň částečně, a zároveň jejich zavedení povede věřitele k tomu, aby lépe zvážili samotné podání exekučního návrhu,“ řekl pro Echo 24 Jakub Říman z ministerstva.

   

  Nápad se nelíbí ani exekutorům, ani věřitelům. Zavedení povinných záloh na exekuce od věřitelů totiž plánuje resort spravedlnosti ruku v ruce se snížením exekutorského tarifu, jehož cílem je ulevit dlužníkům a přenést část odpovědnosti za vznik a vymáhání pohledávky na věřitele. Což je podle věřitelů značně nespravedlivé, protože velká část z nich nemá šanci vznik pohledávky předem nijak ovlivnit.

   

  Panuje názor, že pokud vyhláška půjde do realizace, budou menší a malé dluhy nevymahatelné. „Může se to týkat měst či obcí, které často vymáhají pokuty za nezaplacení odvozu komunálního odpadu nebo poplatků za psy v nižších částkách.

   

  Obce pohledávky vymáhají samy, nebo využívají služeb soudu a exekutorů. A Svaz měst a obcí obecně odmítá takové změny, které by zhoršily vymahatelnost pohledávek, tedy zhoršovaly postavení obcí jako věřitelů.

   

  Ministerstvo spravedlnosti je s exekutory několik měsíců ve sporu kvůli plánovanému snížení tarifního platu o třetinu a minimální odměny z 3 000 na 2 000 korun, které platí od nového roku. Ministr Pelikán však tvrdí, že změny exekutorům pomoci. „Bezvýsledné exekuce je trápí. Mnohačetné exekuce jsou problém, na který si dlouhodobě stěžují. Nemožnost brát si zálohy od věřitelů je zase něco, co je hrozně důležité,“ dodal ministr s tím, že cílem procesu je zrychlit a zefektivnit vymáhání pohledávek. To si ale ti, kterých se to týká, rozhodně nemyslí!

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...