Sobota 26. května 2018
svátek má Filip, zítra Valdemar

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VLCI V ČESKU

  Tak to je bomba! V Krušných horách se zřejmě usadili vlci!

  10.01.2017 01:39 / zprávy google+ twitter facebook

  Naprosto úžasná zpráva přišla z Krušných hor! Fotopasti v tamních lesích zachytily vlka! Nyní se chystá historicky první mapování šelem v Krušných horách, které by mělo přinést více informací.

  vlk lupa
  vlk | selmy.cz

  Důkazy o přítomnosti velkých šelem v Krušných horách hledá Hnutí Duha s dobrovolníky takzvaných vlčích hlídek a ochránci přírody už od loňského podzimu. A teď se konečně dočkali! Ochránci přírody nyní první záběry vlka zveřejnili!  

  Ochránci přírody zveřejnili první záběry vlka v Krušných horách. Zda se smečka usadila, zjistí historicky první monitoring velkých šelem.
   

   

  Rozsáhlé lesy Krušných hor, klidová území i dostatek potenciální kořisti, například přemnožení jeleni, představují pro vlky i rysy takřka ideální životní prostředí. Právě regulací přemnožených divoce žijících kopytníků přispívají velké šelmy k ozdravení celého ekosystému. Zpráva o výskytu vlků je tak pro odborníky více než pozitivní. "Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnoženou spárkatou zvěř, která způsobuje značné škody zemědělcům i lesníkům. Velké šelmy si ke své obživě přednostně vybírají slabé a nemocné kusy a zvyšují tak kondici populace volně žijících srnců, daňků, muflonů i divokých prasat," vysvětlil Miloš Holub z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les.

   

  Teď se v oblasti Krušných hor chystá rozsáhlý monitoring velkých šelem, první svého druhu. Hnutí Duha připravuje pro zájemce, kteří se chtějí zapojit do činnosti vlčích hlídek, speciální kurz. Uskuteční se  ve Vejprtech 20. až 22. ledna. Ochránci přírody předpokládají, že monitoring velkých šelem přinese ucelené údaje o pobytu vlků na západních česko-německých hranicích.

   

  "Školením pro nové dobrovolníky reagujeme na poptávku místních lidí, kteří by se do mapování šelem rádi zapojili. To nás velmi těší. Už loni se začaly častěji objevovat více či méně věrohodné informace o výskytu vlků v Krušných horách. Nyní máme nový snímek z  fotopasti. Kvůli horší kvalitě a nafocené jen přední části těla nemůžeme zaručit stoprocentní určení druhu, ale je to významná indicie o výskytu vlků v regionu," řekl expert na velké šelmy z olomouckého hnutí Duha Miroslav Kutal.

   

  Historicky první mapování šelem v Krušných horách by mělo přinést přesnější informace o tom, zda se se tu vlci vyskytují stabilně, a ověřit příbuznost s populacemi v Německu nebo Polsku, kde vlci v posledních deseti letech rozšiřují svůj areál.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...