Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELÝ BOJ

  Stovky hospod volají SOS! Zákaz kouření nás zruinuje!

  08.01.2017 00:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Pokud se nic nezmění, od května si v restauracích, hospodách, barech, nonstopech a podobně, cigaretu nezapálíte. Poslanci i senátoři odhlasovali zákon, který to znemožní. Ozývají se ale stovky provozovatelů zařízení, kteří volají SOS!

  Kouření lupa
  Od konce května si takhle v restauraci už nezapálíte! | Shutterstock

  Namísto toho, aby nekuřák měl možnost volby a zákon se spíše zaměřil na nutnost vytvořit kuřáckou a nekuřáckou část restaurace, aniž by přes tu kuřáckou musel host kamkoli chodit, udělali čeští poslanci zase něco, co je extrém! 

   

  “Prostě nás to zruinuje. Nejdříve EET a teď i tohle. Čeští poslanci, ministři, náměstkové a takzvaní odborníci jsou asi padlí na hlavu. Vždyť hlavně nás menší to přivede na buben,” stěžuje si pan Stanislav z malé hospůdky v jedné z jihočeských obcí na Písecku.  

  Od konce května bude platit plošný zákaz kouření v hospodách, restauracích i barech!
   

   

  “K nám každý večer chodí tak dvacítka místních či chalupářů. Většina kouří. Dají si pivo, kafe, zelenou a diskutují. Když jim budu muset říct, že pardon, ale nesmí si dát cigaretu, odejdou a už nepřijdou. A já to můžu zavřít,” říká provozovatel.

   

  A tak to bude vypdat i všude jinde. Ač je to zvláštní, mnozí štamgasti si sezení v hospodě bez cigarety představit neumí. A pro hospodské je to jeden z důvodů, proč k nim stálí hosté chodí. “To kafe, pivo si jinak můžou dát doma. Ale přijdou do hospody jako do ,kulturního stánku´,” míní restauratéři.

   

  Podle hospodkých jsou čeští poslanci i ministři, kteří zákon schvalovali, prostě totálně mimo mísu. “Vždyť to kouření, cigarety, ten stát proboha živí. Takže oni chtějí ničit to, co přináší do státní kasy miliardy? Prostě jsou to blázni, nic jiného,” říká i provozovatelka restaurace v Praze 5 nedaleko Anděla paní Marie.

   

  Ovšem, jak poslanci, kteří zákon navrhli a schválili, tak i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík apelují na to, že na prvním místě je veřejné zdraví, a to je ten důvod. “Kdyby raději zajistili, aby se k nám z Polska netahaly podřadné potraviny a nebyli jsme odpadiště Evropy. Aby zajistili, aby lidi měli práci, slušné peníze a nemuseli se stresovat a nebylo z toho čím dál více rakoviny, infarktů a mrtvic, udělají lépe. To je totiž zhouba lidstva, ne tolik kouření,” míní podnikatelka.

   

  Senátor za ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera šel ale paradoxně jako silný kuřák s nápadem ještě dál. Prý předloží k protikuřáckému zákonu pozměňovací návrh, který by kouření v Česku postavil mimo zákon. Kubera, který je sám vášnivým kuřákem, nečeká, že by jeho návrh měl šanci na úspěch. Svůj záměr avizoval Kubera už v dubnu loňského roku.

   

  "Když to řeknu zjednodušeně, tabákové výrobky budou postaveny mimo zákon. Poslední cigaretu by si směli Češi zapálit na Silvestra 31. prosince 2024. Pak by za prodej tabákových výrobků i za kouření hrozily stejné pokuty, které mají podle nového zákona hrozit za kouření v restauracích, tedy až do milionu korun,” podotkl senátor a primátor.

   

  Chce tak zřejmě přimět poslance i senátory, aby si uvědomili, že tím, že zakáží kouření na většině veřejných míst, omezí i příjem do státní kasy. A to už bude problém.

     

  Podobně přísná protikuřácká legislativa platí jen ve dvou zemích na světě, v Bhútánu a v Turkmenistánu. Nový protikuřácký zákon, který v Česku zakáže kouření v restauracích a barech, na autobusových zastávkách nebo v zoologických zahradách, má začít platit od 31. května 2017. Na tento den připadá Světový den bez tabáku.

   

  Senát o návrhu začne jednat 18. ledna. Ačkoliv Kuberův návrh s nejvyšší pravděpodobností neprojde, nad některými ustanoveními zákona se v horní komoře očekává velká debata.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...