Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NOVÁ DOBA

  Muži na mateřské? Ano! Neuvěříte, kolik je jich doma!

  08.01.2017 11:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Místo ženy muž na rodičovské dovolené? Ano, stále častější trend v českých domácnostech. Na takzvané “mateřské” je v Česku až okolo 5 000 tisíc chlapů, přičemž žen je okolo 300 000!

  Otec lupa
  Mužů, kteří s dětmi zůstávají doma místo matek, je v ČR stále více! | Shutterstock

  Letos navíc začne platit zákonná norma s tím, že otcové budou moci čerpat týdenní otcovskou dovolenou. Během ní budou dostávat 70 procent základu svého platu a mohou tak vystřídat manželku třeba když bude nemocná či si bude chtít odpočinout.

   

  Možnost, aby doma s dítětem byl muž, dává větší šance matkám, které chtějí nastoupit do práce. Jde hlavně o ty ženy, které zastávají důležité a vedoucí posty, kreativní profese či se zkrátka chtějí realizovat, ale přitom mít už dítě.  

  Na rodičovské dovolené s dětmi je v ČR stále více mužů - momentálně okolo 5 000!
   

   

  Jedním z takových je i bývalý producent a herec Jiří Pomeje. Zatímco jeho manželka djka pracuje i v noci, a to i v zahraničí, on je s dítětem doma. A takových mužů je více.

   

  Jak uvedly Novinky.cz, obdoba nově zaváděné otcovské dovolené platí i ve 23 státech Evropské unie. Propagátoři toho, aby s dětmi během dvou či tří let zůstal doma místo matky otec, jsou jen zklamáni poměrně malým zájmem otců o rodičovskou dovolenou. Ne každý muž je ochoten a schopen krmit, přebalovat a jezdit s kočárkem. A k tomu zastávat pochopitelně i běžné domácí práce.

   

  “Přišel jsem o práci, pak jsem začal podnikat z domova přes e-shop a žena přišla do jiného stavu. Protože ale získala lukrativní post v bance, nechtěla o něj přijít, odrodila a po měsíci šla do práce. S malým jsem doma zůstal já a nelituji,” řekl i pan Marek z Prahy.

   

  Důvodem jsou často právě i peníze, když žena vydělává mnohem více než její partner či mažel. A proto, aby nepřišli o životní standard, rozhodnou se, že místo matky bude s potomkem doma otec. A ani podle odborníků tím miminko nijak netrpí. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...