Neděle 21. ledna 2018
svátek má Běla, zítra Slavomír
  NOVÁ DOBA

  Muži na mateřské? Ano! Neuvěříte, kolik je jich doma!

  08.01.2017 11:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Místo ženy muž na rodičovské dovolené? Ano, stále častější trend v českých domácnostech. Na takzvané “mateřské” je v Česku až okolo 5 000 tisíc chlapů, přičemž žen je okolo 300 000!

  Otec lupa
  Mužů, kteří s dětmi zůstávají doma místo matek, je v ČR stále více! | Shutterstock

  Letos navíc začne platit zákonná norma s tím, že otcové budou moci čerpat týdenní otcovskou dovolenou. Během ní budou dostávat 70 procent základu svého platu a mohou tak vystřídat manželku třeba když bude nemocná či si bude chtít odpočinout.

   

  Možnost, aby doma s dítětem byl muž, dává větší šance matkám, které chtějí nastoupit do práce. Jde hlavně o ty ženy, které zastávají důležité a vedoucí posty, kreativní profese či se zkrátka chtějí realizovat, ale přitom mít už dítě.  

  Na rodičovské dovolené s dětmi je v ČR stále více mužů - momentálně okolo 5 000!
   

   

  Jedním z takových je i bývalý producent a herec Jiří Pomeje. Zatímco jeho manželka djka pracuje i v noci, a to i v zahraničí, on je s dítětem doma. A takových mužů je více.

   

  Jak uvedly Novinky.cz, obdoba nově zaváděné otcovské dovolené platí i ve 23 státech Evropské unie. Propagátoři toho, aby s dětmi během dvou či tří let zůstal doma místo matky otec, jsou jen zklamáni poměrně malým zájmem otců o rodičovskou dovolenou. Ne každý muž je ochoten a schopen krmit, přebalovat a jezdit s kočárkem. A k tomu zastávat pochopitelně i běžné domácí práce.

   

  “Přišel jsem o práci, pak jsem začal podnikat z domova přes e-shop a žena přišla do jiného stavu. Protože ale získala lukrativní post v bance, nechtěla o něj přijít, odrodila a po měsíci šla do práce. S malým jsem doma zůstal já a nelituji,” řekl i pan Marek z Prahy.

   

  Důvodem jsou často právě i peníze, když žena vydělává mnohem více než její partner či mažel. A proto, aby nepřišli o životní standard, rozhodnou se, že místo matky bude s potomkem doma otec. A ani podle odborníků tím miminko nijak netrpí. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...