Pátek 27. dubna 2018
svátek má Jaroslav, zítra Vlastislav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KONEC DOTACE

  Pacienti už poplatky proplacené nedostanou!

  20.12.2016 05:58 / zprávy google+ twitter facebook

  Je konec! Pacienti, kteří navštíví lékařskou a zubní pohotovost, už budou muset zaplatit. Jako poslední zrušili proplácení zdravotnických poplatků krajem ve středních Čechách.

  Lékař lupa
  Pacienti na pohotovosti ve Středočeském kraji už budou muset zaplatit! | Shutterstock

  Ve Středočeském kraji o konci proplácení poplatků rozhodla nová koalice ANO, STAN, ODS a tří nezařazených zastupitelů. Skončí tak praxe zavedená za někdejší vlády sociální demokracie. Opoziční kluby ČSSD a KSČM s tím nesouhlasily, po vyčerpávající debatě k rozpočtu a hospodaření oblastních nemocnic se už ale jejich zástupci k tomuto bodu příliš nevyjadřovali.

   

  Od loňského ledna byla většina poplatků celostátně zrušena a kraj pacientům hradil jen 90 korun za návštěvu pohotovosti. Náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS) upozornil na to, že po celoplošném zrušení regulačních poplatků kraj vyplácel pacientům už jen velmi malé částky.  

  Středočeský kraj už nebude pacientům na pohotovosti proplácet regulační poplatky!
   

   

  "Letos to bylo jen 5 000 korun. Tím, jak se změnila pravidla a platil se už jen poplatek za pohotovostní službu, tak to byla už jen takhle titěrná částka a víc nákladů a starostí bylo s administrací," řekl Kupka.

   

  Kraj proplácí poplatky od roku 2009. O rok později přešel na takzvaný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen.

   

  Středočeský kraj to stálo výrazně více - v roce 2009 přes 80 milionů a za období leden až červenec 2010 dalších 46 milionů korun. Od srpna 2010 do konce letošního září hejtmanství vyplatilo 74,8 milionu korun a vyhovělo skoro 52 000 žadatelům.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...