Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VYŠŠÍ PENZE

  Důchody by mohly vzrůst, navrhuje komise vládě!

  02.12.2016 00:10 / zprávy google+ twitter facebook

  Penze by mohly v budoucnu vzrůst. Navrhuje to důchodová komise, která každoroční navyšování doporučila vládě. Návrh dostane ministerstvo práce, mohla by ho pak projednat vláda. Novinářům to řekl předseda komise Martin Potůček. Podle něj by bylo možné případnou legislativní změnu stihnout ještě do voleb.

  Důchodci peníze lupa
  Důchody by měly podle důchodové komise průběžně vzrůstat! | Archiv

  Důchody se v Česku zvyšují pravidelně vždy k 1. lednu. Starobní penzi pobíralo na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení 2,39 milionu lidí. Průměrná částka dosáhla 11 441 korun. Kvůli nízké inflaci a menšímu růstu mezd se důchody v některých letech zvedaly v průměru jen o pár desetikorun.

   

  Vláda nyní prosadila to, že může přidat víc, maximálně však může zvednout důchod o 2,7 procenta. Pro změnu valorizace a vyšší přidávání hlasovalo 15 ze 17 členů komise. O návrhu jednala už v červnu, tehdy ho ale kvůli nedostatku hlasů nepřijala.  

  Důchodová komise navrhne vládě vyšší růst mezd. Týkat by se to mělo hlavně příštích let.
   

   

  Pokud by se valorizace nezměnila, v příštích 15 letech by výrazně vzrostl podíl seniorů a seniorek na hranici chudoby. Nyní tvoří asi sedm procent důchodců, kolem roku 2030 by to byla až pětina, upřesnil šéf komise.

   

  Růst cen zboží, které pořizují důchodci, bývá vyšší než růst cen ostatních domácností. "V 18 z posledních 20 let byl důchodcovský index vyšší než obecný index vývoje cen, přitom valorizace se počítala z obecného indexu. Z tohoto důvodu se rok co rok rozevíraly nůžky mezi důchodci a ostatními," uvedl Martin Potůček.

   

  Zda a o kolik penze vzroste, zatím vláda Bohuslava Sobotky nekomentovala. Návrh komise ale zatím nerozporovala. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...