Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  HROZIVÁ ČÍSLA

  Vyděšení lékaři varují! Češi se nebojí HIV!

  01.12.2016 11:20 / zprávy google+ twitter facebook

  Lékaři bijí na poplach! Češi se přestali bát HIV a AIDS. Nakažených přibývá. Je jich rekordně nejvíc. Od roku 2002 stoupl jejich počet pětinásobně. Loni nově zaznamenaných případů bylo 266, letos do konce října už 257.

  HIV lupa
  Letos se v ČR HIV nakazilo už 257 lidí! Počet nemocných roste! | Archiv ČT

  Nárůst je způsobený zejména nechráněným sexuálním stykem. Lidé se podle lékařů asi přestali bát a berou smrtelně nemocnou chorobu na lehkou váhu. “Mají pocit, že i když se stane, že se nakazí a začnou se léčit, že se buď vyléčí, nebo budou žít desítky let. Jenomže to není tak úplně pravda,” uvedl pro Bleskove.cz jeden z lékařů, který si nepřál být jmenován.

   

  “Mezi nakaženými zcela jistě figurují i některé veřejně exponované osobnosti. Podrobnosti sdělit nesmím. Nicméně ani tito lidé nejsou výjimkou nikde na světě,” uvedl lékař. Kdo například z českých celebrit by HIV mohl být nakažený, se nikdo neodvažuje spekulovat.

   

  “Můžeme si myslet o čemkoli cokoli, ale říct to na plná ústa, to nelze. Ale jistě i v českém šoubyznysu je někdo, kdo má tuto nemoc a léčí se…,” dodal lékař. Mezi americkými herci je to třeba Charlie Sheen. Na AIDS zemřel Fredie Mercury.  

  Počet lidí s nákazou HIV roste. Češi se podle lékařů přestali choroby bát a riskují!
   

   

  “Počet nakažených se zvýšil pětinásobně. Každý kvartál narůstá počet dalších lidí, u kterých se zjistí vir HIV,” uvedl Státní zdravotní ústav.

   

  HIV pozitivní lidé mají také často nějakou další sexuálně přenosnou nemoc, říkají odborníci. „Vůbec nejčastější kombinace z těch klasických je asi HIV a syfilis. Každý rok jsou to řádově desítky pacientů a v roce 2015 to bylo 154 pacientů, z čehož 152 bylo mužů,“ uvádí Státní zdravotní ústav.

   

  Pokud však člověk zjistí, že je HIV pozivitní a začne se hned léčit, má velikou šanci na jakési zaléčení. Přežitelnost je až 45 let. A v jisté formě nemusí být ani nakažlivý. Na to ovšem nelze spoléhat. “Každý člověk, který má HIV, je povinen to hlásit u lékaře, například u zubaře nebo při různých událostech. Rozhodně nemůže darovat krev, rozhodně by neměl přijít do styku s nikým, kdo třeba často krvácí a podobně,” dodávají odborníci.

   

  V České republice je relativně nízký podíl přenosu prostřednictvím injekčního užívání drog. Většinou jde o přenos pohlavním stykem. Měsíční náklady na léčbu pacientů s HIV/AIDS jsou mezi 30 až 50 tisíci korun. 

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: AIDS, Češi, HIV
  Komentáře ke článku
  loading...