Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KRAKONOŠ ZEMŘEL

  Odešla herecká legenda FRANTIŠEK PETERKA!

  25.11.2016 14:10 / zprávy google+ twitter facebook

  Tak dlouho čekal na smrt, až jej z trápení vysvobodila. Ve věku úctyhodných 94 let zemřel v libereckém hospicu herec František Peterka. Diváci jej mají spojeného nejenom z komedií s Ivou Janžurovou, ale také jako legendárního Krakonoše.

  Peterka František lupa
  František Peterka zemřel ve věku 94 let! | Archiv ČT

  Herec, který několik měsíců bojoval se zákeřnou rakovinou, kterou podle všeho nejprve porazil, odešel v noci na dnešek. “František Peterka už opravdu jenom čekal na smrt. Je to smutné, ale bylo to pro něj vysvobození. Hrozně trpěl. Do poslední chvíle mu mozek skvěle pracoval, ale tělo neposlouchalo, hrozně zhubnul. Byl to ale miláček, velmi slušný, poctivý a hodný člověk a život měl zatraceně těžký,” řekla Bleskove.cz žena z řad jeho známých. 

   

  Peterka za poslední roky absolvovaal řadu operací, nejvíce nohou po úrazech, které, prodělal, včetně srážky s autem. Stále byl poměrně fit, až v posledním roce šel jeho zdravotní stav rapidně dolů.

   

  Zahrál si v desítkách rolí. Kromě Večerníčku Krkonošské pohádky, kde hrál Krakonoše, se proslavil komediemi Zítra to roztočíme, drahoušku, ale taky Jáchyme, hoď ho do stroje a v řadě dalších.  

  Herec František Peterka zemřel ve věku 94 let. Má za sebou desítky rolí v televizi a filmu a stovky divadelních!
   

   

  Peterka toužil uspět jako vzpěrač, ale nakonec ho osud zavedl do divadla. Herecké začátky odbyl ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, odkud zamířil do libereckého Divadla F. X. Šaldy, kde vytvořil kolem 250 rolí. Již od konce 40. let se začal objevovat ve filmech. Až do roku 1992, kdy se naposledy objevil ve filmu Karla Kachyni Kráva, ztvárnil desítky filmových rolí.

   

  Od letošního léta žil v hospicu, v zařízení pro nevyléčitelně nemocné pacienty. Poté, co prodělal rakovinu a léčbu, tušil, že se blíží jeho konec. A on to i podle svého okolí dobře věděl. „Už jsem se nedokázal doma dát do pořádku. Teď bych si jenom přál, aby mě vzal Pán Bůh k sobě,“ svěřil se herec před pár měsíci v pořadu Víkend na Nově.

   

  Před lety jej navštívila i zpěvačka Lucie Bílá, pro kterou byl Peterka hereckou i lidskou ikonou. A on byl ze setkání velmi šťastný. Poslední rozloučení s Františkem Peterkou se uskuteční nejspíš příští týden v Liberci, kde žil a kde to miloval. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...