Čtvrtek 22. února 2018
svátek má Petr, zítra Svatopluk
  ZASE NÁPAD

  Někteří nemají ani na nájem, ale stát jim podpoří počítač a internet!

  18.11.2016 00:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Mnoho Čechů hospodaří s pár stokorunami na týden na jídlo, ale ministerstvo práce a sociálních věcí teď přišlo s úplně jinou novinkou. Chystá slevy a dotace na počítač a internet pro sociálně slabé občany. Celá třetina Čechů navíc nepoužívá počítač.

  Počítač lupa
  Někteří lidé přemýšlejí, jak zaplatit nájem, a stát jim přispěje na počítač! | Shutterstock

  Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo, že sice mnoho rodin nebude mít možná na jídlo a zaplacený nájem, ale na stole budou mít ”písíčko”. Přitom ještě před pár lety, když chtěl člověk, který přišel o práci, sociálné dávky, nemohl mít dražší elektroniku. A teď? 

   


  Jak upozornil zpravodajský web Českého rozhlasu, ani jednou za měsíc se k internetu nepřipojí zhruba 2,4 milionu Čechů. Úředníci teď vymýšlejí, jak je připojit. Padají návrhy na slevy i podporou při nákupu počítače. Tu dostávají zatím jen handicapovaní, nebo lidé se zbytky zraku, kdy mají nárok na počítač s hlasovým výstupem.

   

  “To je bezva. Máme u nás asi šest neplatičů, kteří si za to mohou vesměs sami. Mají dluhy, ale na cigarety, alkohol mají. A teď ještě dostanou příspěvek na počítač? To snad vymýšlí totální bezmoci,” rozšílila se pro Bleskove.cz starostka jedné obce ve středních Čechách.  

  Stát hodlá v rámci internetové gramotnosti přispět sociálně slabým na počítač a internet!
   

   

  Ovšem právě návrh na zlevněné připojení je součástí strategie digitální gramotnosti, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo pro období 2015 - 2020. Jedním z jeho cílů je umožnit přístup k internetu i skupině lidí s nejnižšími příjmy. Bez internetu totiž žije zhruba čtvrtina Čechů a jedním z důvodů nevyužívání moderních technologií je podle sociologů i vysoká cena připojení a potřebného vybavení.

   

  Tuhle překážku by ministerstvo chtělo odbourat. „Ministerstvo bude usilovat o podporu lokálních poskytovatelů připojení k internetu tak, aby nízkopříjmovým skupinám obyvatel poskytovali své služby s výraznou slevou,“ vysvětlil ČRO Petr Sulek z tiskového oboru.

   

  Lidí, kteří se ani jednou měsíčně na internet nepřipojí, je téměř neuvěřitelných 2,5 milionu! Více jak polovina z těch, kteří internet nepoužívají, je v důchodovém věku. Bez dvou procent pro mládež do čtrnácti let je však zbývající polovina ve věku mezi 15 až 64 lety. Internet nepoužívají o něco častěji ženy než muži – tvoří konkrétně 55 procent. Většinou jde o lidi s nejnižším vzděláním a z nižší příjmové skupiny. 

   


  Ministerstvo chce pomoct s nákupem sociálně slabším občanům, ovšem s podmínkou předchozího vzdělávání. A zvýšit by se podle ministerstva měl i počet knihoven a center, které umožňují přístup k internetu. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...