Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZASE NÁPAD

  Někteří nemají ani na nájem, ale stát jim podpoří počítač a internet!

  18.11.2016 00:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Mnoho Čechů hospodaří s pár stokorunami na týden na jídlo, ale ministerstvo práce a sociálních věcí teď přišlo s úplně jinou novinkou. Chystá slevy a dotace na počítač a internet pro sociálně slabé občany. Celá třetina Čechů navíc nepoužívá počítač.

  Počítač lupa
  Někteří lidé přemýšlejí, jak zaplatit nájem, a stát jim přispěje na počítač! | Shutterstock

  Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo, že sice mnoho rodin nebude mít možná na jídlo a zaplacený nájem, ale na stole budou mít ”písíčko”. Přitom ještě před pár lety, když chtěl člověk, který přišel o práci, sociálné dávky, nemohl mít dražší elektroniku. A teď? 

   


  Jak upozornil zpravodajský web Českého rozhlasu, ani jednou za měsíc se k internetu nepřipojí zhruba 2,4 milionu Čechů. Úředníci teď vymýšlejí, jak je připojit. Padají návrhy na slevy i podporou při nákupu počítače. Tu dostávají zatím jen handicapovaní, nebo lidé se zbytky zraku, kdy mají nárok na počítač s hlasovým výstupem.

   

  “To je bezva. Máme u nás asi šest neplatičů, kteří si za to mohou vesměs sami. Mají dluhy, ale na cigarety, alkohol mají. A teď ještě dostanou příspěvek na počítač? To snad vymýšlí totální bezmoci,” rozšílila se pro Bleskove.cz starostka jedné obce ve středních Čechách.  

  Stát hodlá v rámci internetové gramotnosti přispět sociálně slabým na počítač a internet!
   

   

  Ovšem právě návrh na zlevněné připojení je součástí strategie digitální gramotnosti, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo pro období 2015 - 2020. Jedním z jeho cílů je umožnit přístup k internetu i skupině lidí s nejnižšími příjmy. Bez internetu totiž žije zhruba čtvrtina Čechů a jedním z důvodů nevyužívání moderních technologií je podle sociologů i vysoká cena připojení a potřebného vybavení.

   

  Tuhle překážku by ministerstvo chtělo odbourat. „Ministerstvo bude usilovat o podporu lokálních poskytovatelů připojení k internetu tak, aby nízkopříjmovým skupinám obyvatel poskytovali své služby s výraznou slevou,“ vysvětlil ČRO Petr Sulek z tiskového oboru.

   

  Lidí, kteří se ani jednou měsíčně na internet nepřipojí, je téměř neuvěřitelných 2,5 milionu! Více jak polovina z těch, kteří internet nepoužívají, je v důchodovém věku. Bez dvou procent pro mládež do čtrnácti let je však zbývající polovina ve věku mezi 15 až 64 lety. Internet nepoužívají o něco častěji ženy než muži – tvoří konkrétně 55 procent. Většinou jde o lidi s nejnižším vzděláním a z nižší příjmové skupiny. 

   


  Ministerstvo chce pomoct s nákupem sociálně slabším občanům, ovšem s podmínkou předchozího vzdělávání. A zvýšit by se podle ministerstva měl i počet knihoven a center, které umožňují přístup k internetu. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...