Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZASE MÉNĚ

  Přibude bezdomovců? Stát pošle sociálně slabým na bydlení méně!

  16.11.2016 11:30 / zprávy google+ twitter facebook

  Namísto toho, co by čeští zákonodárci měli oddělit skutečně potřebné od těch spekulantů, kteří pobírají dávky a jsou například provozovatelé ubytoven, trestají plošně všechny. Například i handicapované či seniory, kterým příjmy nepokryjí dostatečně náklady na bydlení. Nyní hrozí, že přibude bezdomovců!

  Bydlení peníze lupa
  Vláda pošle sociálně slabým na bydlení méně peněz! | Profimedia

  Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se rozhodla, že dvě hlavní sociální dávky se od příštího roku sníží. V ohrožení je i zákon o bydlení pro sociálně slabé skupiny.

   

  Zákon počítá s tím, že by do kategorie „sociální bydlení" spadala každá osoba či domácnost, která by za bydlení, včetně poplatků, utratila více než 40 procent svého čistého příjmu a po této platbě jí zbude méně než 1,6násobek životního minima. U jednotlivce by hraniční částka bytové chudoby byla letos 5 456 korun.

   

  Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) mají v gesci právě bydlení. Zda se poté, co dostanou někteří nájemníci až o 600 korun méně, budou snažit finanční rozpočet domácnosti udržet, budou se zadlužovat, nebo přijdou o byt, nyní nikdo neřeší.

   

  Stát nyní na doplatcích na bydlení ročně posílá 12,3 miliardy korun. V roce 2010 to byly 4,2 miliardy korun. Je to logické. „Vše se zdražuje. Kdyby stát nedovolil energetickým a jiným společnostem, aby uměle navyšovaly ceny a nepřiváděly lidi do problémů, bylo by vše snažší,“ míní jedna z pracovnic sociální správy, která podobné věci řeší měsíc co měsíc.  

  Stát zkrátí příspěvky na bydlení a hrozí, že lidé s malým příjmem nebudou mít peníze na nájem a služby!
   

   

  „Jedině hlupák mohl vymyslet to, že neoddělili běžné nájemní bydlení od toho na ubytovnách. Protože dostávají šanci právě spekulanti. Ale bití jsou ti, kterým vážně nezbývá na nájem,“ dodala.

   

  Lidé, kteří potřebují k bydlení dávky, navíc dostanou méně. Kvůli nižším cenám plynu či menší spotřebě vody totiž klesnou takzvané normativní náklady na bydlení, od nichž se počítá konkrétní výše dávky. Jenomže každé město má cenu vody jinou, takže ji fakticky nelze paušalizovat a mnoho lidí se může do potíží dostat.  Stát na dávkách ušetří 280 milionů korun. Jde o automatickou úpravu, kterou bude nyní schvalovat vláda a ministerstvo ji nemohlo ovlivnit. Otázkou je, jaké následky to bude v reálu mít. To se ukáže až v příštích měsících.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...