Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÁ HROZBA

  HIV se šíří Českem jako mor! Nejvíce v Praze!

  01.11.2016 11:59 / zprávy google+ twitter facebook

  Strašák jménem HIV se Českem začíná šířit jako mor! Od začátku letošního roku přibylo 244 nakažených. Je to zhruba o třetinu více než loni za stejné období! Lékaři varují, že jde o velmi alarmující čísla!

  HIV/AIDS lupa
  Počet lidí nakažených HIV v ČR dramaticky roste! | Shutterstock

  ČR doposud nepatřila k evropským zemím, kde by bylo tolik lidí nakažených HIV. Ovšem trend posledních dvou tří let to zlomil. Vyplývá to z údajů na webu Státního zdravotního ústavu.

   

  Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali celkem 2 864 případů HIV. U 500 lidí pak propukla nemoc AIDS, kterou vir způsobuje, a 252 lidí s AIDS zemřelo.

   

  „Loni bylo ke 30. září nových případů HIV pouze 185, letos je tak počet nově nakažených o šest desítek vyšší. Pravděpodobně tak budou rekordní i celoroční údaje. Loni za celý rok přibylo 266 nakažených HIV, což byl nejvyšší roční nárůst od doby, kdy se v tuzemsku výskyt viru sleduje,“ uvádí Státní zdravotní ústav.  

  Jen od začátku letošního roku přibylo v ČR 244 nových nakažených lidé virem HIV!
   

   

  Jen za září zaznamenal zdravotní ústav dalších 28 nových případů HIV. „Nejvíce nakažených zatím letos přibylo v únoru, a to 36. Z jednotlivých regionů republiky bylo zatím letos nejvíc nových případů HIV v Praze – celkem 105. Praha má nejvíc nově nakažených ze všech krajů i v přepočtu na obyvatele," uvedl ústav. 

   

  Z celkového počtu HIV pozitivních zaznamenaných od roku 1985 tvoří naprostou většinu, přes 85 procent, muži. Nejčastějším způsobem přenosu viru je pohlavní styk mezi homosexuálními či bisexuálními muži, následovaný stykem mezi heterosexuály a nitrožilním užíváním drog.

   

  HIV/AIDS se nevyhýbá ani známým osobnostem. Ze světových je to aktuálně například Charlie Sheen, který to sám oznámil. Z českých to měl být herec Tomáš Valík, který to před okolím, včetně rodiny, tajil. Zemřel minulý měsíc a jeho diagnózu vědělo jen pár nejbližších, nebo tušilo. Původně se nechtěl léčit, když se rozhodl, bylo prý už pozdě.

   

  V šoubyznysu, včetně českého, je prý ale lidí s HIV možná více, jen je otázkou, kdy se tyto informace dostanou na veřejnost...

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: HIV, nákaza, nemoc
  Komentáře ke článku
  loading...