Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DOHLED NAD TOPENÍM

  Kontroly kotlů prošly Senátem! Úředníci budou moct do domů!

  20.10.2016 00:05 / zprávy google+ twitter facebook

  Nový zákon týkající se ochrany ovzduší a životního prostředí, který umožní úředníkům vstup do domů kvůli kontrole topidel na tuhá paliva, prošel Senátem! Přestože někteří hovoří o narušení soukromí, svobody a demokracie, jedině toto nařízení by mohlo zamezit ignorantům, kteří topí třeba PET lahvemi nebo vyjetým olejem!

  Kouřící komíny lupa
  Právě takovým hrůzám mají kontroly zabránit! | Archiv

  Úřady budou nově moci kontrolovat, čím lidé doma topí v kotlích. Normu teď musí už jen podepsat prezident Miloš Zeman. Proti novele dlouhodobě brojí pravicová opozice. Ta ovšem sama žádnou jinou variantu nenavrhla. Jen kritizuje to, že inspektoři budou moct na kontrolu do kotelen.

   

  Vše došlo tak daleko, že ODS společně s TOP 09 se chce obrátit na Ústavní soud! Zákon, který má zabránit těm, kteří topí čímkoli a obtěžují tím tak stovky lidí v okolí, naopak vychvaluje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

   

  „Novela zákona ochraně ovzduší znamená úlevu tisícům obyvatel ČR, žijícím v bezprostřední blízkosti těch, kteří zamořují své okolí, naše ovzduší a zejména dýchací soustavy svých sousedů prachem a rakovinotvornými látkami,” uvedl Brabec.  

  Od roku 2017 bude zřejmě možné, aby inspektoři ze životního prostředí kontrolovali, kdo čím v kotli topí!
   

   

  Kontroly však prý nebudou znamenat násilné vstupy do domácností a budou probíhat dle platného zákona o kontrole. „Podmínkou kontrol je, že v případě důvodného podezření bude potenciální porušovatel zákona předem upozorněn obcí s rozšířenou působností na možné porušování zákona o ochraně ovzduší a teprve v případě, že nedojde k nápravě, bude moci proběhnout kontrola,“ vysvětlil Brabec.

   

  Kontrolor přitom nevstoupí jinam, než ke kotelně a skladu paliva, kde bude moci odběrem popela zajistit důkazy, které by obstály ve správním řízení. Pokud se podezření na porušení zákona objeví opakovaně, úředníci nejprve majitele písemně vyzvou, aby zjednal nápravu. Když tak neučiní, budou k němu moci přijít na kontrolu. Lidem, kteří by úředníky domů nepustili, bude hrozit postih až 50 tisíc korun. Kontroly by tak mohly začít fungovat od Nového roku.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...