Čtvrtek 26. dubna 2018
svátek má Oto, zítra Jaroslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ODEŠEL NAVŽDY!

  Smutek! Exprezident zemřel! Selhalo mu srdce!

  05.10.2016 22:40 / zprávy google+ twitter facebook

  Bývalý slovenský prezident Michal Kováč zemřel. Bylo mu 86 let. Řekl to mluvčí tamního ministerstva vnitra Petar Lazarov. Kováč, který byl prvním prezidentem samostatného Slovenska po rozpadu československé federace v roce 1993, byl minulý týden hospitalizován.

  Kováč Michal lupa
  Exprezident Michal Kováč zemřel! Bylo mu 86 let. | Archiv STV

  Příčinou smrti bylo selhání srdce. Lékaři se několik dní snažili Kováčovi pomoci, ale organizmus byl oslabený. "Navzdory úsilí lékařů exprezident zemřel ve středu krátce před 20. hodinou na selhání srdce," uvedl Lazarov.

   

  Kováčovo funkční období v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem. V roce 1995 byl Kováčův syn zavlečen do Rakouska; z únosu byla podezřelá slovenská tajná služba. Vyšetření případu brání amnestie, které v roce 1998 udělil Mečiar, jenž vykonával i některé pravomoci hlavy státu. Před rozdělením Československa Kováč zastával post předsedy Federálního shromáždění.  

  Bývalý slovenský prezident Michal Kováč ve středu večer zemřel. Bylo mu 86 let!
   

   

  "Odešel první prezident moderního slovenského demokratického státu. Pan Michal Kováč byl prezidentem ve složitém období, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky na mapě Evropě a světa," uvedl v reakci na Kováčovo úmrtí nynější prezident Andrej Kiska. Za politováníhodné označil, že se Kováč nedožil justiční spravedlnosti za únos svého syna.

   

  "S lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí prvního slovenského prezidenta. Spojovaly nás vynikající mezilidské vztahy - profesionální i osobní," napsal v prohlášení premiér Robert Fico, jehož strana v minulosti nepodpořila ve sněmovně návrhy na zrušení zmíněných Mečiarových amnestií.

   

  Kováče léta trápila Parkinsonova choroba. Minulý pátek přivolala k exprezidentovi záchranku jeho ošetřovatelka kvůli zvýšenému pulsu a problémům s dýcháním. Po převozu do nemocnice a po zhoršení stavu ho lékaři uvedli do umělého spánku. Na začátku týdne se Kováčův zdravotní stav zlepšil, byl při vědomí a dýchal sám. V úterý se ale jeho stav opět zhoršil.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...