Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  TĚŽŠÍ BYDLENÍ

  Realitní trh možná zažije útlum! Stoprocentní hypotéky jsou minulostí!

  02.10.2016 08:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Stoprocentní hypotéky jsou už minulostí. Ten, kdo si chce od banky půjčit na bydlení, musí mít nejméně 100 tisíc korun v hotovosti, až pak dostane úvěr na nemovitost. Může se to velmi brzy projevit útlumem na realitním trhu. Některé bankovní domy však zvažují, že udělají úlevy formou akcí.

  Hypotéka lupa
  Bydlení se teď pro některé lidi stane méně dostupné! | Shutterstock

  Česká národní banka doporučila, aby banky a stavební spořitelny lidem neposkytovaly úvěry, které by stoprocentně pokrývaly pořizovanou nemovitost. Banky sice tvrdí, že tolik hypoték se stoprocentním plněním neposkytují, ale už nyní je jasné, že o mnoho klientů přijdou. Navíc tak trestají ty, kteří si půjčovali střídmě a dodnes poctivě hypotéku splácí. A ty, kteří si zbytečně půjčili mnoho milionů korun, už stejně nemovitost nemají.

   

  Nejnižší úrokové sazby v historii lákají k hypotékám stále více lidí, v případě skokového růstu by ale někteří mohli mít problém se splácením. Se zrušením stoprocentních hypoték prý banky neočekávají, že by přišly o výraznou část klientů. Nicméně k tomu podle mnoha odborníků dojde.

   

  V loňském roce vystoupal objem poskytnutých hypoték na nové maximum. Lidé si půjčili přes 184 miliard korun. Jen za první pololetí letošního roku pak banky a spořitelny poskytly dalších 100 miliard. Proto má letošní rok nakročeno k novému rekordu.  

  Získat bydlení na úvěr je nyní už o něco těžší. Banky už zřejmě nebudou poskytovat stoprocentní hypotéky.
   

   

  V současné době je asi nejnižší úroková sazba 1,84 procenta, zatímco před pár lety se šplhaly úroky až k 8 procentům.Ceny bydlení přitom rostou, u bytů meziročně o víc než osm procent, u pozemků je nárůst podobný. Rodinné domy zdražily méně.

   

  „Lidé by si měli dobře rozmyslet, na co mají a co do budoucna zvládnou splácet. Jsou tací, kteří teď vydělávají stovky tisíc, vezmou si hypotéku za mnoho milionů, pak změní práci a nestačí se divit,“ dodává jeden z bankovních pracovníků, který je přesvědčen o tom, že novinka se stoprocentními úvěry na bydlení bude mít na realitní trh rozhodně dopad.

   

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...