Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  Šikana zaměstnanců!

  NEVOLNICTVÍ SE VRACÍ? Nošovická automobilka se mstí zaměstnancům

  07.01.2016 09:10 / zprávy google+ twitter facebook

  Dřou tam hodiny a hodiny, dělají přesčasy, pomalu se nedojdou ani na záchod, a "šéfové" je ještě šikanují. Alespoň o těchto praktikách se nyní hovoří v nošovické automobilce Hyundai! Vrací se snad do ČR nevolnictví?

  Nošovice lupa
  V nošovické automobilce se rozhořel spor kvůli víkendovým přesčasům | archiv ČT

  Nošovická automobilka patřící korejským majitelům dokazuje, že tady české zákony moc neplatí a jsou i porušovány předpisy a zákoník práce. Ukázalo se, že kdo nechodil během uplynulého roku na „dobrovolné“ sobotní směny, tomu se společnost pomstila. Alespoň tohle tvrdí zástupci odborů automobilky Hyundai, kteří prý mají důkazy, že šikanou vyvrcholil několik měsíců trvající spor mezi příznivci a odpůrci směn. Ty byly nařízeny z důvodu zvýšené poptávky po vozidlech.

   

  Během Vánočních svátků sice automobilka nevyráběla, ale část zaměstnanců do práce musela. Naplánovány byly údržbářské práce. A vedení firmy nařídili vybrat právě ty pracovníky, kteří odmítali přesčasy během sobot.

   

  „Máme k dispozici důkazy, že tak byli ,odměněni‘ zaměstnanci, kteří se odmítli zúčastnit ,dobrovolných‘ směn během státních svátků 28. září a 17. listopadu,“ tvrdí předseda OS KOVO v automobilce Hyundai Radek Kuchař a dodává, že má jít o jakousi prevenci pro letošní rok, aby si to pracovníci s odmítáním přesčasů raději rozmysleli. 

  Nošovická automobilka čelí podezření, že "šikanuje" některé své zaměstnance kvůli odmítnutí víkendových přesčasů!

   

  Firma ale šikanu lidí odmítá a tvrdí, že období mezi Vánocemi a Novým rokem není jen dobou dovolených, ale také údržby a seřízení výrobních linek. I když se ve dnech 30. a 31. Prosince auta nevyráběla, šlo o běžné pracovní dny, nikoli dny pracovního klidu nebo svátků,“ říká mluvčí nošovické automobilky Petr Vaněk.

   

  Během těchto dní bylo v práci 150 lidí. Zajišťovali nejen odborné údržbářské úkony, ale i úklid a další pomocné práce. Je možné, že si někdo plánoval volno a nedostal jej, ale o schválení dovolené rozhoduje zaměstnavatel, nikoli zaměstnanci - a uvedené práce bylo nutné v daném termínu vykonat,“ dodal mluvčí.

   

  Spor o možné „zneužívání“ zaměstnanců během víkendových přesčasů také prý rozdělila pracovníky na dva tábory. Jedni jsou pro, pokud jsou dobře zaplaceny, ale druzí proti.

   

  Protože však automobilka plánuje navýšení výroby, není vyloučeno, že podobných případů bude přibývat, stejně jako sporů. Loni vyrobila 342 tisíc aut. Před časem také Česká televize vysílala dokument, který podle mnohých jasně ukázal, jak se vlastníci firmy k některým zaměstnancům chovají. Podle společnosti šlo ale o "účelovou" reportáž s cílem poškodit dobré jméno firmy. Je ale také mnoho těch, kteří z automobilky odešli a tvrdí, že ve firmě je porušován zákoník práce i některé další předpisy. 

   

  redakce | bleskove.cz

  Témata: Hyundai, práce, spor
  Komentáře ke článku
  loading...