Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  BENZÍN A NAFTA

  Máme se bát zdražení benzínu a nafty?

  18.09.2016 08:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Mají se Češi bát zdražení pohonných hmot nějak výrazně? Zatímco doposud jsou ceny relativně příznivé, některé zprávy hovořily o tom, že se chystá zdražení. Jak to tedy vlastně bude?

  Čerpačka lupa
  Čerpací stanice by do konce roku neměly výrazně zdražovat! | Shutterstock

  Ceny benzínu a nafty na tuzemských čerpacích stanicích budou zřejmě do konce letošního roku spíše stagnovat. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Uvedli, že výraznější růst cen benzinu a nafty může nastat pouze v případě, že by se země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusko domluvily na snížení produkce ropy. Neoficiální schůzka ministrů OPEC by se měla uskutečnit na konci září v Alžírsku.

   

  "Dohoda příliš pravděpodobná není. Následoval by značný růst cen ropy, který by pak táhl také cenu pohonných hmot," řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Podle analytika Borise Tomčiaka by případná dohoda mohla vyhnat cenu ropy ze současných zhruba 46 až na 60 dolarů za barel. "Ceny pohonných hmot v ČR by se následně zvedly o 1,5 až dvě koruny za litr," uvedl Tomčiak.

   

  Podle údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot v Česku sleduje, se litr benzinu Natural 95 v ČR prodává průměrně za zhruba 29,20 Kč. Litr nafty vyjde přibližně na 27,80 Kč.

   

  Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák předpokládá, že cena ropy se bude do konce roku nadále držet v rozmezí 40 až 50 dolarů za barel. "To pro koncového uživatele znamená, že nebude tankovat v průměru dráže než za 30 Kč za litr," podotkl.  

  Ceny pohonných hmot by se výrazně do konce roku měnit neměly. Řidiči tak mohou být vesměs v klidu!
   

   

  Ceny benzinu a nafty kolísaly v Česku celé léto. Na přelomu června a července skončilo několikaměsíční období zdražování z jarních hodnot, kdy se ceny pohonných hmot v ČR dostaly na nejnižší úroveň od jara 2009. Například litr nafty stál v březnu v ČR méně než 25 korun.

   

  Cena pohonných hmot v Česku jednou z nejnižších v Evropě. Podle údajů společnosti Finlord je dráž než v ČR například na Slovensku nebo Rakousku. V Německu litr nafty stojí průměrně více než 30 korun a benzin téměř 36 korun.

   

  "Hlavním faktorem je parita kupní síly. Neočekávám, že by tento ukazatel rostl rychleji nad evropský průměr a s ním i marže dodavatelů a pumpařů. Levnější než v Německu u nás budou pohonné hmoty ještě hodně dlouho," dodal analytik František Bostl.

   

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: ČR, nafta, benzin, ceny
  Komentáře ke článku
  loading...