Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  DŮVODY NEJSOU

  Nemocnice odmítají důvody stávky obvoďáků!

  14.09.2016 00:10 / zprávy google+ twitter facebook

  Asociace nemocnic, která sdružuje fakultní nemocnice a desítky dalších zdravotnických zařízení v celé ČR, odmítá některé argumenty, kterými praktičtí lékaři zdůvodňují protestní uzavření svých ordinací plánované na 21. září. Podle asociace jsou hlavní personální problémy v nemocničních zařízeních, jejichž zaměstnanci jsou často přetěžováni.

  Lékaři lupa
  Nemocnice nesouhlasí s důvody pro stávku praktických lékařů! | Ilustrační foto, Shutterstock

  Navíc musí v nemocnicích mnohdy suplovat práci praktických lékařů. Požadavky praktiků naopak podpořila Česká lékařská komora. Praktičtí lékaři chtějí protestem upozornit na dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady a malé kompetence.

   

  Vadí jim, že zatímco nemocnice dostanou peníze na desetiprocentní růst platů, ambulance se přidání nedočkají. Pondělní rozhodnutí o formě protestu ještě může zvrátit plánované čtvrteční jednání na ministerstvu zdravotnictví s náměstkem, který připravuje úhradovou vyhlášku.

   

  Nemocnice ale některé důvody stávky zpochybňují. Podle asociace se lůžková zdravotnická zařízení potýkají v posledních letech s odlivem personálu. Vytížené a personálně oslabené nemocnice navíc podle předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslavy Kunové musejí v mnoha případech zastupovat za péči, která je v kompetenci praktických lékařů. Především v době prázdnin i v odpoledních hodinách během roku, o víkendech a svátcích tak na urgentních příjmech nemocnic končí i pacienti s banálními onemocněními.  

  Asociace nemocnic odmítá argumenty praktických lékařů na stávku, kterou chtějí uskutečnit 21. září!
   

   

  "Vede to k situaci, že zdravotníci v ústavní péči čím dál méně považují nepřetržitý provoz za atraktivní a pokud je možnost, tak dají přednost méně časově i pracovně vytížené zdravotnické činnosti (jednosměnný provoz), odchodu do zahraničí či změně profese," poznamenala Kunová.

   

  Česká lékařská komora v dnešním prohlášení uvedla, že podporuje legitimní požadavky praktických lékařů na zvýšení kapitační platby, což je měsíční úhrada pojišťovny za každého registrovaného pacienta. "Praktičtí lékaři nepožadují nic jiného, než aby se zvýšení ceny lékařské práce, které již před rokem prosadila komora, promítlo do příjmů i jejich ordinací. Obdobně ČLK požaduje identické navýšení úhrad pro ambulantní specialisty i nemocnice," uvedla komora v prohlášení.

   

  Současně komora vyzvala ministra Svatopluka Němečka (ČSSD), aby "upustil od výroků dehonestujících praktické lékaře". Ministr označil hrozby praktických lékařů za předvolební vydírání. Ordinace mají příjem 200 000 korun měsíčně, což je podle něj dostatečné. Chystaný protest označil za stávku milionářů.

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: Nemocnice, stávka
  Komentáře ke článku
  loading...