Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  DOSTANOU PENÍZE

  Desítky tisíc korun pro vybrané Romy!

  05.08.2016 00:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Desítky tisíc korun dostanou Romové, kteří přežili holocaust. Odškodněno by mělo být asi 15 lidí, což potvrdilo ministerstvo zahraničí. Peníze věnuje německá strana!

  peníze lupa
  Každý Rom, který přežil holocaust, dostane zhruba 67 tisíc korun! | Profimedia

  České ministerstvo zahraničních věcí o tom jednalo s německým ministerstvem financí. Každý z nich dostane asi 2.5 tisíce euro, tedy asi 67 000 korun.

   

  "Jednání probíhala několik měsíců a před několika dny byla ukončena. Mezi oběma stranami se odehrálo několik formálních a neformálních schůzek a rozhodnutí padlo a bylo oznámeno v uplynulých dnech. Romové byli podobně jako Židé v období druhé světové války tvrdě postiženi nacismem,“ uvedla mluvčí resortu Michaela Lagronová.

   

  Iniciativu podpořil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a do jednání se zapojil také bývalý český zmocněnec pro záležitosti holokaustu Jiří Šitler.  

  Asi 15 Romů v ČR, kteří přežili holocaust, dostane odškodné. To bude zhruba 2,5 tisíce euro!
   

   

  V roce 1942 provedli v četníci v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu. Dostalo se do něj 6500 lidí. Část z nich skončila ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Transporty odvezly do koncentračního tábora v Osvětimi bezmála 5000 Romů. Do vlasti se jich vrátilo jen 583.

   

  O příspěvek ve stejné výši mohou od začátku srpna žádat také Němci, kteří byli za druhé světové války nebo po jejím skončení nasazeni na nucené práce. Nárok na něj mají i sudetští Němci, kteří museli pracovat na území tehdejšího Československa. Německé úřady na odškodnění do roku 2018 vyčlenily celkem 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč).

  nely | bleskove.cz

  Témata: peníze, Romové
  Komentáře ke článku
  loading...