Čtvrtek 22. února 2018
svátek má Petr, zítra Svatopluk
  NEVYSPÍ SE

  Armáda ruší lidem spánek! Prý musejí létat i v noci!

  04.08.2016 12:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Stovky lidí nejenom na Vysočině, na Pardubicku, ale často i v jižních Čechách či jinde rozčilují noční přelety stíhaček nad jejich hlavami! Armáda se ale hájí tím, že letadla musejí cvičit ve dne i v noci!

  Stíhačky lupa
  Stíhačky na částí ČR létají i v noci! Lidem to vadí! | Archiv AČR

  Vyděšená zvířata, malé děti, staří lidé, nechápající turisté a rekreanti. Taková situace byla v minulých dnech a opakuje se třeba ve Svratce i jinde na Žďársku. Nebo logicky na rozhraní Vysočiny s Pardubickým krajem. Okolo 22 až 23 hodiny, kdy má být noční klid, začnou létat vojenské stíhačky.

   

  „Uspávali jsme děti a najednou se ozvalo tak šílené hučení, dunění. Byla slyšet letadla. Ale co bylo horší, letěla nějak extrémně nízko. Až nám drnčely skleničky v jídelně. A takhle tu ti šílenci létají teď skoro pořád. Nechápu, proč nemohou létat jen během dne. Nebo v noci jednou za měsíc, ale tohle,“ diví se obyvatelka Svratky.

   

  Stěžovali si i rekreanti, dovolenkáři, i starousedlíci, že jim extrémní hluk letadel a vibrace plaší zvířata. Dokonce někteří staří lidé byli vystrašení. „Máme babičku ležáka, ale byla hrozně vyděšená. Bála se. Uklidňovali jsme ji asi dvě hodiny. Opravdu musí někdo rušit lidi skoro v jedenáct v noci?,“ ptala se paní Daniela T., která se na redakci obrátila s prosbou o zjištění informací.  

  Část obyvatel Vysočiny a Pardubického kraje si stěžují na hluk ze stíhaček. Armáda se hájí tím, že piloti musejí nacvičovat někdy i v noci!
   

   

  Jak se zdá, armáda asi lidi hlukem “obtěžovat“ musí! Musí totiž cvičit. A piloti musejí mít nalétané hodiny. „Piloti Vzdušných sil Armády České republiky musí být vycvičení v létání za denních i nočních podmínek. Proto v letním období létáme v časech od 9 do 23 hodin, v zimě létáme pouze do 22 hodin,“ odpověděl Bleskove.cz Tomáš Maruščák, tiskový a informační důstojník 21. základny taktického letectva Čáslav.


  Nad Pardubickým krajem a Krajem Vysočina realizujeme noční výcviky, jedná se například o nácvik nočního vzdušného boje, o lety podle přístrojů nebo nacvičujeme hotovostní procedury,“ doplnil mluvčí,

   

  Lidé, kteří tyto stavy zažívají několikrát v měsíci, prý chápou, že především v těchto měsících, kdy v Evropě zuří terorismus, je třeba, aby armáda byla připravena, ale měla by zvolit kompromis. „Mohou létat během dne, když už musejí. Ale v noci má být klid. Nebo mají létat jednu noc v měsíci s nějakým upozorněním. My tu po lidech chceme, aby dodržovali noční klid, a pak přiletí stíhačka a je po klidu a duní to tu všechno,“ namítá i provozní jednoho z velkých hotelů na Vysočině.

   

  Dokonce i někteří policisté kroutí hlavou. „Jedeme do obce, kde vyřvává parta opilců. Zavolají nás občané a opilci se nám vysmějí, že když můžou v jedenáct v noci létat letadla, proč by se oni nemohli bavit. Co jim asi na to máme říct,“ podotkl policista z Pardubicka.

  nely | bleskove.cz

  Témata: armáda, Stíhačka
  Komentáře ke článku
  loading...