Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEVYSPÍ SE

  Armáda ruší lidem spánek! Prý musejí létat i v noci!

  04.08.2016 12:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Stovky lidí nejenom na Vysočině, na Pardubicku, ale často i v jižních Čechách či jinde rozčilují noční přelety stíhaček nad jejich hlavami! Armáda se ale hájí tím, že letadla musejí cvičit ve dne i v noci!

  Stíhačky lupa
  Stíhačky na částí ČR létají i v noci! Lidem to vadí! | Archiv AČR

  Vyděšená zvířata, malé děti, staří lidé, nechápající turisté a rekreanti. Taková situace byla v minulých dnech a opakuje se třeba ve Svratce i jinde na Žďársku. Nebo logicky na rozhraní Vysočiny s Pardubickým krajem. Okolo 22 až 23 hodiny, kdy má být noční klid, začnou létat vojenské stíhačky.

   

  „Uspávali jsme děti a najednou se ozvalo tak šílené hučení, dunění. Byla slyšet letadla. Ale co bylo horší, letěla nějak extrémně nízko. Až nám drnčely skleničky v jídelně. A takhle tu ti šílenci létají teď skoro pořád. Nechápu, proč nemohou létat jen během dne. Nebo v noci jednou za měsíc, ale tohle,“ diví se obyvatelka Svratky.

   

  Stěžovali si i rekreanti, dovolenkáři, i starousedlíci, že jim extrémní hluk letadel a vibrace plaší zvířata. Dokonce někteří staří lidé byli vystrašení. „Máme babičku ležáka, ale byla hrozně vyděšená. Bála se. Uklidňovali jsme ji asi dvě hodiny. Opravdu musí někdo rušit lidi skoro v jedenáct v noci?,“ ptala se paní Daniela T., která se na redakci obrátila s prosbou o zjištění informací.  

  Část obyvatel Vysočiny a Pardubického kraje si stěžují na hluk ze stíhaček. Armáda se hájí tím, že piloti musejí nacvičovat někdy i v noci!
   

   

  Jak se zdá, armáda asi lidi hlukem “obtěžovat“ musí! Musí totiž cvičit. A piloti musejí mít nalétané hodiny. „Piloti Vzdušných sil Armády České republiky musí být vycvičení v létání za denních i nočních podmínek. Proto v letním období létáme v časech od 9 do 23 hodin, v zimě létáme pouze do 22 hodin,“ odpověděl Bleskove.cz Tomáš Maruščák, tiskový a informační důstojník 21. základny taktického letectva Čáslav.


  Nad Pardubickým krajem a Krajem Vysočina realizujeme noční výcviky, jedná se například o nácvik nočního vzdušného boje, o lety podle přístrojů nebo nacvičujeme hotovostní procedury,“ doplnil mluvčí,

   

  Lidé, kteří tyto stavy zažívají několikrát v měsíci, prý chápou, že především v těchto měsících, kdy v Evropě zuří terorismus, je třeba, aby armáda byla připravena, ale měla by zvolit kompromis. „Mohou létat během dne, když už musejí. Ale v noci má být klid. Nebo mají létat jednu noc v měsíci s nějakým upozorněním. My tu po lidech chceme, aby dodržovali noční klid, a pak přiletí stíhačka a je po klidu a duní to tu všechno,“ namítá i provozní jednoho z velkých hotelů na Vysočině.

   

  Dokonce i někteří policisté kroutí hlavou. „Jedeme do obce, kde vyřvává parta opilců. Zavolají nás občané a opilci se nám vysmějí, že když můžou v jedenáct v noci létat letadla, proč by se oni nemohli bavit. Co jim asi na to máme říct,“ podotkl policista z Pardubicka.

  nely | bleskove.cz

  Témata: armáda, Stíhačka
  Komentáře ke článku
  loading...