Pátek 25. května 2018
svátek má Viola, zítra Filip

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PŘEKVAPIVÉ VÝSLEDKY

  Čeští důchodci se prý mají skvěle, říká výzkum! Tohle někdo myslí vážně?

  22.07.2016 10:59 / zprávy google+ twitter facebook

  Čeští důchodci se mají skvěle! Alespoň v poměru k některým jiným zemím a nemají si vlastně na co stěžovat. Vyplývá to z výzkumu francouzské společnosti, kterému se ale řada českých penzistů jenom směje!

  Důchodci peníze lupa
  foto | archiv

  Tahle zpráva zcela jistě pobaví a naštve zároveň většinu českých důchodců. Společnost Natixis Global Asset Manage posuzovala podmínky pro život důchodců v konkurenci 43 států světa. Česká republika se umístila na 18. příčce. Pro někoho až, pro někoho už na tomto místě.

   

  „Proboha, proč někdo posuzuje takové nesmysly. Za prvé jsme jednou z nejmenších zemí světa a Evropy, takže bychom se tu měli mít královsky. A pak někdo posuzuje poměry nás seniorů v rámci světa, ale už nikdo neříká, že čeští a slovenští důchodci jsou na tom v rámci EU asi vůbec nejhůře,“ zlobí se Jiřina Rysová, která jak říká, po čtyřiceti letech, kdy pracovala, má dnes necelých devět tisíc důchodu. 

   

  „Moje bývalá spolužačka, která žije od roku 1968 v Rakousku a pracovala méně let než já, má dnes na naše peníze 56 tisíc korun. Takže je evidentní, kdo se má lépe. A není to vina jen komunismu, ten tu 27 let nemáme a všichni se na něj vymlouvají. Ale všechny vlády, počínaje Klausovou konče Sobotkovou, neudělaly nic proto, aby se naši senioři měli důstojně. Nejen těch pár stovek, kteří mají důchody od 20 do 40 tisíc,“ říká důchodkyně.  

  Čeští důchodci se podle hodnocení 43 států světa mají na 18. příčce velmi dobře. Za ČR je Rusko, Brazílie nebo Řecko.
   

   

  Přitom v ČR je celá řada lidí, kteří mají důchod okolo pěti, šesti, sedmi tisíc korun. Náklady na život mají ale srovnatelné, jako v sousedních zemích. Ovšem příjmy jsou znatelně nižší. A tisíce seniorů se v posledních letech dostávají i do dluhové pasti, do exekucí. A někdy ani ne svou vinou. Zkrátka třeba jen proto, že jim nájemce bytu zvýší činži a oni přestávají zvládat platby. 

   

  Podle výzkumu mají nejkvalitnější život penzisté v Norsku. Na druhém místě se umístilo Švýcarsko, na třetím Island. Následují Nový Zéland a Švédsko. Česko, které si oproti 20. příčce v roce 2015 polepšilo na 18. místo, za sebou nechalo například Japonsko, Francii nebo Slovinsko. Žebříček uzavírá Rusko, Brazílie, Řecko a Indie. Přičemž ale v Řecku měli lidé až doposud v době produktivního věku mnohonásobně vyšší příspěvky, různé dotace a přídavky, o kterých se mnoho zemím v Evropě ani nesnilo.

   

  „Když chce někdo srovnávat, musí srovnávat srovnatelné a ne to vzít paušálně. Nelze objektivně srovnávat podmínky tady a v Japonsku nebo na Islandu. Ale srovnat střední Evropu, východní a podobně. Paradoxem je, že zatímco německý, rakouský důchodce zaplatí za kilo mouky zhruba 12 až 18 korun, český od 8 do 15 korun. Ale český senior má důchod v průměru 8 až 12 tisíc, rakouský 35 až 60 tisíc korun,“ podotkla i další seniorka a bývalá účetní paní Božena z Plzně, která se prý výzkumy podobného charakteru zabývala půl života. Protože pracovala ve Statistickém úřadě.

   

  Výzkum současně upozorňuje na problémy, které přinese stárnutí populace. Zatímco v roce 2014 bylo v Evropě 19 % lidí starších 65 let, odhaduje se, že v roce 2060 jich bude až 28 %.

   

  Jedná se již o v pořadí čtvrtý výzkum této francouzské společnosti. Natixis Global Asset Manage plánuje, že bude žebříček indexů důchodů sestavovat každoročně a tím poskytne zaměstnavatelům a politikům důležitá data pro jejich práci.

   

  nely | bleskove.cz

  Témata: Evropa, důchody, svět
  Komentáře ke článku
  loading...