Středa 15. srpna 2018
svátek má Hana, zítra Jáchym

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ZÁKAZ VSTUPU

  Borůvkáři bacha, sem nesmíte! Hrozí vám tučná pokuta!

  18.07.2016 10:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Milovníci sběru borůvek pozor! Už od středy máte na některých místech ČR smůlu. Do lesa prostě budete mít vstup zakázán! Pokud ho porušíte, hrozí vám velké problémy a tučná pokuta!

  Borůvky lupa
  Borůvkáři v Krkonoších mají smůlu! Začíná platit zákaz vstupu do lesů! | Archiv vitalia.cz

  Zákaz, který začne pozítří platit na části území Krkonošského národního parku, platí i pro ostatní turisty. Ale mohou za něj právě sběrači lesních plodů. Každoročně totiž drancují lesy.

   

  „Omezení bude platit do 15. října a bude se týkat asi 15 procent celkové rozlohy rezervace. Nedotkne se běžných návštěvníků hor, kteří budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. 

   

  Omezen bude vstup například v lokalitách Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Místa se zákazem vstupu správci parku označí v terénu informačními cedulemi v českém, polském a německém jazyce.  

  V části KRNAPu bude od středy až do půlky října platit zákaz vstupu přímo do lesů. Důvodem jsou drancující borůvkáři!
   

   

  „Loni větší problémy s neukázněnými sběrači nebyly, správa parku jim uložila dvě pokuty a zahájila pět správních řízení," dodal Drahný.

   

  Sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a poškozují chráněné lokality. Zvěř také kvůli sběračům nemá klid v době říje. Největší problémy se sběrači byly před přibližně osmi lety, zákaz tehdy porušovali hlavně profesionální polští sběrači.

   

  Podobné omezení občas zavádějí i správci lesů v jiných částech ČR, třeba v jižních Čechách či na Vysočině. Jde ale spíše o výjimečná období a jen vybrané lokality.

  nely | bleskove.cz

  Témata: Krkonoše, zákaz, lesy
  Komentáře ke článku
  loading...