Sobota 26. května 2018
svátek má Filip, zítra Valdemar

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SMUTNÁ STATISTIKA

  V jediném českém kraji razantně přibývá rakoviny štítné žlázy a prostaty! Proč?

  09.07.2016 12:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Počet onkologického onemocnění štítné žlázy ubývá, ovšem v jediném českém kraji je to naopak daleko více než v ostatních. Počet nádorů se během tří let zvýšil až o 13 procent. Co za tím je?

  Štítná žláza lupa
  Rakoviny štítné žlázy nejvíce v ČR přibývá na Ústecku! | Shutterstock

  Nejvíce nemocných s rakovinou štítné žlázy přibylo v Ústeckém kraji. Víc, než je republikový průměr, v regionu přibývá i rakoviny prostaty, která je mezi nádorovými onemocněními čtvrtá nejčastější. Lékaři i vědci si teď lámou hlavu nad tím, čím je to způsobeno.

   

  „Výskyt rakoviny neustále stoupá. Počet úmrtí sice stagnuje, ale pokud bude pokračovat současný trend, výskyt rakoviny se do roku 2020 bude zvyšovat o dvě až tři procenta ročně," říká lékařka Alexandra Aschermannová, členka výboru Ligy proti rakovině s tím, že nárůst se týká všech hlavních onkologických diagnóz.

   

  Zda je vyšší nárůst na Ústecku způsoben špatnou životosprávou, dlouhodobě zhoršeným ovzduším, podložím či něčím jiným, není jasné. Podobně by to pak mohlo vypadat třeba na Ostravsku, ale tam takový počet nárůstu onkologických případů lékaři nezaznamenali.  

  Počet lidí s rakovinou štítné žlázy a prostaty nejvíce stoupá na Ústecku. Lékaři a vědci se zabývají podstatou tohoto narůstajícího trendu.
   

   

  Nejvíc lidí v Česku podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny trpí rakovinou kůže. Je jich přes 66 tisíc. Jen v Ústeckém kraji se s ní loni léčilo 5 550 pojištěnců VZP. V onkologickém centru v kraji ošetří a léčí ročně okolo 30 tisíc lidí.

   

  Alarmující je také fakt, že v ČR přibývá nádorů u dívek a žen ve věku od 10 do 29 let. Jde o různé druhy onkologckých problémů. 

   

  V Ústeckém kraji podle statistik pojišťovny naopak klesá počet případů rakoviny děložního čípku, vaječníků, nádorů oka či plic. I tak ale doktoři ročně odhalí rakovinu u více než 83 tisíc lidí. Jejich počet navíc každoročně stoupá.

  nely | bleskove.cz

  Témata: zdraví, rakovina
  Komentáře ke článku
  loading...