Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÁ DOTACE

  Farmáři kvůli nízké ceně mléka dostanou od vlády necelou miliardu!

  06.07.2016 12:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Neuvěřitelných 33 milionů eur, tedy asi 894 milionů korun, poskytne slovenská vláda farmářům, kteří se potýkají s mléčnou krizí. Důvodem jsou nízké výkupní ceny, kvůli kterým hrozí i jejich krach!

  Mléko kráva lupa
  Slovenští farmáři dostanou od státu dotaci kvůli nízké výkupní ceně mléka! | Archiv

  Zemědělci dříve požadovali od státu kompenzaci ve výši 43 milionů eur. Předseda vlády Robert Fico řekl, že výrazný přetlak nabídky mléka způsobuje na trhu prudký pokles jeho ceny.

   

  "Můžeme hovořit o téměř 18procentním poklesu cen mléka. Zmíněnou dotaci vzhledem k evropským pravidlům nelze použít přímo na dotaci produkce mléka, peníze proto budou vyčleněny zemědělcům bez určení konkrétního účelu jejich využití. Formálně bude dotace vyplacena za to, že zemědělci poskytnou státu údaje o chovu,“ uvedl Fico.  

  Slovenská vláda poskytne tamním farmářům, které ničí nízká výkupní cena, dotaci. Půjde celkem o 33 milionů eur, tedy asi 894 milionů korun!
   

   

  V současné době prý až třetina slovenských producentů mléka zvažuje ukončení chovu dojnic, což by znamenalo zánik několika tisíc pracovních míst. Stavy dojnic na Slovensku klesly na úroveň zhruba 130 000 kusů.

   

  "Litr mléka prodáváme téměř za méně než litr vody. Něco není v pořádku. Na mléko je navázáno 10 000 pracovních míst. Bylo by lehké ztratit tuto výrobu, ale velmi těžké zaměstnat tyto lidi," doplnila slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Podle ní potrvá vyplacení dotace zhruba jeden a půl měsíce.

   

  Přebytek mléka na evropském trhu vznikl po zavedení embarga na dovoz potravin do Ruska, ale i kvůli zrušení mléčných výrobních kvót v Evropské unii. S podobným problémem se potýkají i čeští chovatelé. K těm ale česká vláda momentálně tak štědrá není.

  nely | bleskove.cz

  Témata: dotace, Slovensko, Mléko
  Komentáře ke článku
  loading...