Neděle 21. ledna 2018
svátek má Běla, zítra Slavomír
  Radarová zpěvanka před soud

  Exministryni Parkanové hrozí kriminál! Nejdřív zpívala, teď může jít bručet

  16.12.2015 03:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová asi nebude mít zrovna klidné Vánoce. Hrozí ji totiž kriminál. Žalobci ji spolu s bývalým šéfem ministerské sekce vyzbrojování Jiřím Staňkem viní v kauze CASA z toho, že připravili stát o 818 milionů korun.

  Vlasta Parkanová lupa
  Vlasta Parkanová tehdy a dnes. Přibrala nejméně dvacet kilo a nyní ji hrozí vězení | archiv

  Žalobci v minulých dnech poslali k soudu hotovou kauzu týkající se nákupu letadel CASA za 3,5 miliardy korun a Parkanová je jednou z obžalovaných. Pokud by soud uznal jí a Staňka vinnými, hrozí jim až 10 let vězení. Nákup byl podle nich evidentně nevýhodný. 

   

  „Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 v trestní věci nákupu transportních letounů CASA C-295M Ministerstvem obrany ČR vůči dvěma obviněným osobám pro trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku,” uvedl na webu státní zástupce Jan Kořán. 

   

  O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla v roce 2009 Topolánkova vláda. Už tehdy nákup kritizovali odborníci i média, ale přesto se uskutečnil. Španělské stroje prý vysocí ministerští úředníci prosadili i přes odpor některých představitelů armády. 

   

  "Necítím se jakkoli vina, nechápu, proč bych měla být souzena," tvrdí exminitryně, která si doposud užívá spokojený život důchodkyně v jihočeském Sezimově Ústí. Od dob, co velela armádě a zpívala oslavné ódy na americký radar, přibrala nejméně dvacet kilo. Dnes je téměř k nepoznání.

   

  Soud ji čeká nejspíš v první třetině příštího roku. Kauza to nebude rozhodně jednoduchá. Může se táhnout měsíce, roky. Spis má mnoho stovek až tisíc stran a bude složité rozplést provázanost jednotlivých stran, které měly zájem na nákupu letadel CASA a patrně nebude jednoduché dokázat obžalovným úmysl poškodit stát. 

   

  Je totiž taky možné, že Parkanová ani nevěděla co podepisovala a stala se tak trochu obětním beránkem, který prostě jen podepsal dokument, který mu někdo podstrčil. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...