Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  EXTRÉMY S POČASÍM

  Proboha, co se to děje s počasím? Čeká nás rok povodní a tornád.

  07.06.2016 08:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Letošní rok bude hodně deštivý a bohatý na extrémní výkyvy počasí. Tak zněla předpověď začátkem tohoto roku nejen od našich, ale i evropských a světových meteorologů. A splnila se. Jen Českou republiku za poslední dva týdny na mnoha místech vypláchla velká voda. O Německu, Rakousku či Francii nemluvě. Co se to proboha děje s počasím?

  Bouřka slejvák lupa
  Letošek má být plný slejváků i krupobití! | Archiv Nova

  Naposledy v pondělí večer se přehnala prudká dešťová přeháňka Plzeňským krajem. Přívaly vody zaplavily části několika obcí. Voda s bahnem stekla z polí a zaplavila ulice či dvory ve Šťáhlavech, Šťáhlavicích či v Nezvěsticích. Škody jdou do milionů korun. Před tím to zase byly jižní a střední Čechy. Minulý týden Německo, hlavně Bavorsko, a Francie.

   

  „Jde o extrémní výkyvy počasí s lokálními bouřkami. Tyto jevy se vyskytují jednou za několik let v kratším sledu a bohužel nejde jim předejít ani je příliš dopředu předpovědět,“ říkají meteorologové.

   

  Zatímco ještě nedávno hovořila meteoroložka Dagmar Honsová o tom, že se situace změní a přijde letní počasí bez přílišných extrémů a změn, nevypadá to tak. A nezbývá, než si na to zvyknout.  

  Počasí posledních týdnů znepokojuje nejen ČR, ale celou Evropu i celý svět. Na mnoha místech jsou záplavy, krupobití a někde i tornáda.
   

   

  Nyní dokonce lijáky bičují i Austrálii. V Německu, kde se situace se záplavami pomalu uklidnila, se objevilo několik tornád. Co tedy bude následovat? Nikdo neví. Loňské léto bylo extrémně teplé a suché a je možné, že letošní bude teplé, ale extrémně vlhké.

   

  Ještě před pár lety musela být týden dva velká vedra, aby pak přišly lijáky s přívalovým deštěm. Nyní stačí den dva tři s teplotou kolem 25 až 27 stupňů a přijde obrovská bouřka s krupobitím a přívalovým deštěm, který se jen tak nevidí.

   

  "Bohužel tyhle jevy se mohou a budou stále častěji opakovat,“ dodal další z meteorologů, amatérských pozorovatelů, který si myslí, že ani ten nejlepší meteoradar na světě nyní neumí spolehlivě, dostatečně dlouho dopředu a na hodiny předpovědět, jak bude či spíše, jak silná bouřka a čím doprovázená nastane.

   

  „Dříve vyšly ráno naše babičky na zápraží, koukly na oblohu a věděly, zda bude hezky celý den, nebo jen část a bude pršet. To už dneska neplatí. Změnilo se proudění, změnilo se trochu místy podnebí a na počasí má vliv mnoho faktorů. Zkrátka extrémům se prostě nevyhneme,“ dodávají meteorologové.

  nely | bleskove.cz

  Témata: Počasí, extrémy
  Komentáře ke článku
  loading...