Pondělí 20. srpna 2018
svátek má Bernard, zítra Johana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  SKANDÁL V EVROPĚ!

  Opičí maso a jedovatý cukr: Evropou otřásá obrovský potravinový skandál!

  08.04.2016 06:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Evropou a celým světem otřásá obrovský potravinový skandál. Razie na různých místech odhalily například umělé hnojivo v cukru, ale i jedovaté látky v kuřecím mase. Na vyšetřování se podílely Interpol i Europol. Zadrželi při něm až 10 000 tun potravin.

  Potravinový skandál lupa
  Potravinový skandál zasáhl celou Evropu. | Archiv

  Interpol a Europol zadržely při raziích v 57 zemích na celém světě rekordní množství padělaných a škodlivých potravin a nápojů. Byly mezi nimi například přibarvované olivy, nebo umělými hnojivy napuštěný cukr. Razie se uskutečnily v době od listopadu 2015 do února 2016. Policie při nich zabavila 10 tisíc tun potravin a milion litrů nápojů. Zboží by bylo obrovským zdravotním rizikem pro nic netušící konzumenty, uvedl Europol v tiskové zprávě. Úředníci také například objevili na letišti v Bruselu velké množství opičího masa. Co s ním chtěli zločinci udělat, není zatím jasné. Ve Francii se zase našly kilogramy kobylek a housenek.

    

  Co na to naše úřady? Dostaly se nebezpečné potraviny i na náš trh? Máme se bát dovážených potravin nebo skončit s přeshraničními nákupy v sousedních zemích?
   

  V Súdánu se podařilo najít tuny kontaminovaného cukru. Pachatelé ho napustili umělými hnojivy a tím dosáhli vysoké ceny za nekvalitní zboží. Pikantní na tom je, že cukr ze Súdánu dováželo i Německo. Používal se v potravinářském průmyslu, například v pekárnách, výrobnách cukrovinek a u výrobců nápojů. EU předtím nařídila výrobcům, aby 15 procent z použitého cukru kupovali z rozvojových zemí, tedy i ze Súdánu.

   

  Italští vyšetřovatelé zabavili 85 tun oliv. Byly barvené síranem měďnatým. Zločinci chtěli dosáhnout, aby jejich produkty vypadaly krásnější. Pro zákazníky by byla konzumace takového výrobku životu nebezpečná. V Řecku našli úředníci nelegální fabriky na falšování alkoholu. Kromě 10 000 litrů vína, whisky a vodky zabavili ve Velké Británii i padělané etikety různých výrobců.

   

  Z potravin byly padělány především peruánské sardinky v Bolívii, čokoláda v Litvě a sladkosti pro děti v Rumunsku. V Maďarsku zase nabízeli levné kachní maso jako vzácnou husí pečeni. "Padělané potraviny ohrožují zdraví a bezpečnost uživatelů na celém světě," řekl Michael Ellis z Interpolu. V Indonésii pro změnu vyšetřovatelé našli několik kilogramů kuřecích vnitřností. Byly napuštěné škodlivým formaldehydem. Při raziích v Jižní Koreji zadržela policie jednoho muže. V Evropě přes internet prodával pilulky na hubnutí.

  ste | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...