Pátek 22. června 2018
svátek má Pavla, zítra Zdeňka

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SKANDÁL V EVROPĚ!

  Opičí maso a jedovatý cukr: Evropou otřásá obrovský potravinový skandál!

  08.04.2016 06:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Evropou a celým světem otřásá obrovský potravinový skandál. Razie na různých místech odhalily například umělé hnojivo v cukru, ale i jedovaté látky v kuřecím mase. Na vyšetřování se podílely Interpol i Europol. Zadrželi při něm až 10 000 tun potravin.

  Potravinový skandál lupa
  Potravinový skandál zasáhl celou Evropu. | Archiv

  Interpol a Europol zadržely při raziích v 57 zemích na celém světě rekordní množství padělaných a škodlivých potravin a nápojů. Byly mezi nimi například přibarvované olivy, nebo umělými hnojivy napuštěný cukr. Razie se uskutečnily v době od listopadu 2015 do února 2016. Policie při nich zabavila 10 tisíc tun potravin a milion litrů nápojů. Zboží by bylo obrovským zdravotním rizikem pro nic netušící konzumenty, uvedl Europol v tiskové zprávě. Úředníci také například objevili na letišti v Bruselu velké množství opičího masa. Co s ním chtěli zločinci udělat, není zatím jasné. Ve Francii se zase našly kilogramy kobylek a housenek.

    

  Co na to naše úřady? Dostaly se nebezpečné potraviny i na náš trh? Máme se bát dovážených potravin nebo skončit s přeshraničními nákupy v sousedních zemích?
   

  V Súdánu se podařilo najít tuny kontaminovaného cukru. Pachatelé ho napustili umělými hnojivy a tím dosáhli vysoké ceny za nekvalitní zboží. Pikantní na tom je, že cukr ze Súdánu dováželo i Německo. Používal se v potravinářském průmyslu, například v pekárnách, výrobnách cukrovinek a u výrobců nápojů. EU předtím nařídila výrobcům, aby 15 procent z použitého cukru kupovali z rozvojových zemí, tedy i ze Súdánu.

   

  Italští vyšetřovatelé zabavili 85 tun oliv. Byly barvené síranem měďnatým. Zločinci chtěli dosáhnout, aby jejich produkty vypadaly krásnější. Pro zákazníky by byla konzumace takového výrobku životu nebezpečná. V Řecku našli úředníci nelegální fabriky na falšování alkoholu. Kromě 10 000 litrů vína, whisky a vodky zabavili ve Velké Británii i padělané etikety různých výrobců.

   

  Z potravin byly padělány především peruánské sardinky v Bolívii, čokoláda v Litvě a sladkosti pro děti v Rumunsku. V Maďarsku zase nabízeli levné kachní maso jako vzácnou husí pečeni. "Padělané potraviny ohrožují zdraví a bezpečnost uživatelů na celém světě," řekl Michael Ellis z Interpolu. V Indonésii pro změnu vyšetřovatelé našli několik kilogramů kuřecích vnitřností. Byly napuštěné škodlivým formaldehydem. Při raziích v Jižní Koreji zadržela policie jednoho muže. V Evropě přes internet prodával pilulky na hubnutí.

  ste | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...