Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  LIDEM SE DAŘÍ

  Češi stále více utrácejí, mnohdy za zbytečnosti

  25.07.2018 12:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Zatímco Češi a Slováci utrácejí a věří ve stále lepší zítřky, Němci, Francouzi a další národy jsou stále méně optimističtí a více si hlídají finanční výdaje.

  peníze lupa
  Na jihu Evropy panuje optimismus, na východě i západě obavy... | Internet

  Důvěra v hospodářský rozvoj výrazně poklesla v Německu, Francii a Belgii. Naproti tomu spotřebitelé ve Španělsku a Itálii vnímali domácí ekonomický vývoj příznivěji. Všeobecně ale Evropané včetně Čechů očekávají růst svých platů. "Čeští spotřebitelé přesto vidí ve druhém kvartálu ekonomické vyhlídky své země v poněkud negativnějším světle. Ekonomická očekávání dosáhla 32,7 bodu, což je ve srovnání s březnem o 4,2 bodu méně. Ukazatel si však stále stojí velmi dobře," vysvětlují autoři průzkumu.  

  Češi i Slováci utrácejí jak diví, naopak Němci brzdí
   

  Také na vývoj finanční situace v domácnostech nahlíželi čeští spotřebitelé poněkud méně optimisticky. Ve srovnání s březnem dosáhla příjmová očekávání v červnu o 4,1 bodu méně a skončila na hodnotě 41,1 bodu, což stále představuje velmi dobrý výsledek. "Ochota nakupovat se naopak zvýšila. V červnu vzrostla o 3 body a dosáhla 28,3 bodu. Je to nejvyšší hodnota od srpna 2016," uvádí statistika.

   

  Na Slovensku jsou poněkud optimističtější. "Slovenští spotřebitelé se ve druhém kvartálu dívají na ekonomický rozvoj své země pozitivně. Ekonomická očekávání se zlepšila a ochota nakupovat stoupala," vyplývá ze zveřejněných údajů.

   

  Naopak Německo hlásí prudký pokles ekonomických očekávání, což naznačuje, jaký dopad mají nadcházející mezinárodní obchodní konflikty. Díky tomu, že trh práce se nachází ve velmi silné pozici, nemají klesající ekonomická očekávání žádný vliv na hodnocení vývoje mezd. Vynikající situace na trhu práce dává spotřebitelům potřebnou jistotu při plánování větších nákupů. Přesto se drží zpátky.

   

  Zhoršuje se také spotřebitelská nálada Francouzů. Francouzští spotřebitelé vidí ekonomický vývoj své země ve stále méně pozitivním světle. Zhoršují se i příjmová očekávání. Spolu s ekonomickými a příjmovými očekáváními se výrazně snížila ve Francii i ochota nakupovat. Podobně jsou na tom v Británii. Po pozitivním prvním čtvrtletí se nálada britských spotřebitelů ve druhém kvartálu zhoršila. Naprosto jasně se tak projevují důsledky nejistoty panující v souvislosti s brexitem.

   

  Na jihu Evropy převládá optimismus. "Nálada italských a španělských spotřebitelů se zlepšuje. Výrazně vzrostla také příjmová očekávání a ochota nakupovat," uvádí průzkum.

   

  A jak jsou na tom další evropské státy?

   

  • Nálada holandských spotřebitelů se ve druhém čtvrtletí 2018 zhoršila.
  • Rakouští spotřebitelé hodnotili ekonomický vývoj své země ve druhém čtvrtletí 2018 opatrněji než na konci loňského roku. Taktéž mzdový vývoj hodnotili Rakušané ve druhém kvartálu pesimističtěji.
  • Ve druhém čtvrtletí 2018 se ekonomická očekávání portugalských spotřebitelů mírně zhoršila. U portugalských spotřebitelů se rovněž zvýšila ochota nakupovat.
  • Ve druhém čtvrtletí viděli belgičtí spotřebitelé ekonomické perspektivy své země v mnohem horším světle. Příjmová očekávání zaznamenala v Belgii taktéž největší propad mezi všemi zeměmi EU. Jedině ochota nakupovat se u Belgičanů ve druhém kvartálu zvýšila. 
  • Spotřebitelská nálada Řeků je i stále ovlivňována pokračující ekonomickou krizí. Z celé EU jen rumunští spotřebitelé hodnotili hospodářské vyhlídky ještě méně příznivě.
  • Polští spotřebitelé věří ekonomickému vývoji své země nejvíce z celé Evropy. Rovněž příjmová očekávání v červnu oproti březnu stoupla. Ochota nakupovat u polských spotřebitelů ve druhém čtvrtletí ve srovnání s březnem klesla. 
  • Ve Slovinsku ekonomická očekávání ve druhém čtvrtletí klesla. Naproti tomu došlo u slovinských spotřebitelů k jasnému nárůstu příjmových očekávání. Rovněž ochota nakupovat výrazně stoupla. 
  • Ve druhém čtvrtletí nahlíželi bulharští spotřebitelé ekonomické vyhlídky své země pozitivněji. Naproti tomu příjmová očekávání v červnu poklesla. Ochota nakupovat zaznamenala výrazné ztráty. 
  • Je jasné, že vládní krize v Rumunsku zanechává své stopy. Ekonomická očekávání rumunských spotřebitelů ve druhém čtvrtletí nadále klesala. Rumuni se dívají na budoucí ekonomický vývoj své země mnohem pesimističtěji než spotřebitelé kterékoli jiné evropské země. Příjmová očekávání taktéž klesla. Naproti tomu došlo k mírnému zvýšení ochoty nakupovat. 

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...