Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  LIKVIDAČNÍ PRAKTIKY

  Šikanu podnikatelů se nedaří zastavit

  19.07.2018 12:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Přibývá podnikatelů, které stát bezostyšně likviduje. Často jen proto, že mají úředníci "podezření" zabavují majetek, obstavují účty a likvidují firmy. Poslanci TOP 09 proto podali návrh změn v daňovém řádu, které znemožní finanční správě svévolně likvidovat léta budované podnikání osob a firem na základě zajišťovacích příkazů.

  Poslanci peníze lupa
  Poslanci mají, na rozdíl od podnikatelů, příjmy jisté | Archiv

  Podle údajů Finanční správy použil úřad v letech 2015-2016 zajišťovací příkazy proti více než třem tisícovkám firem. Nově by tak mohl postupovat pouze se souhlasem soudu. „Nechceme, aby úředníci mohli dál takto tvrdě a likvidačně postupovat vůči firmám, když mnohdy nedokáží ani vysvětlit, zda je k tomu skutečný důvod. Zničené firmy i životy lidí a také vyhrané soudy ukazují, že stát postupuje často nespravedlivě tvrdě a že se mnohdy mýlí. Soudní rozhodnutí o povolení zajišťovacího příkazu je podle nás potřebnou pojistkou proti dalším omylům,“ říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

   

  TOP 09 navrhuje také zcela vyškrtnout z trestního zákoníku trestný čin přípravy krácení daně. Jen za podezření, že se ke krácení daní chystají, dnes hrozí podnikatelům až desetileté vězení. Přitom není jasně vymezeno, co je daňová optimalizace a co už příprava trestného činu. „Současný zákon může kriminalizovat poctivého podnikatele už jen proto, že chtěl optimalizovat daně, i když vůbec neměl v úmyslu nijak okrádat stát. Norma může být zneužitelná a vést k likvidaci podnikatelů jen na základě udání,“ říká poslankyně a 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

  Poslanci znovu navrhli zrušení norem, které šikanují a zatěžují podnikatele – elektronické evidence tržeb (EET) a trestného činu krácení daní
   

  EET je experiment, který se nepovedl. Je to jednoznačně prokazatelné v případě přínosu pro státní rozpočet a také u tisíců občanů, kteří kvůli zavedení systému své drobné podnikání ukončili nebo zastavili. Šikana malých podnikatelů, kterou hnutí ANO nastavilo, musí skončit,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

   

  TOP 09 v minulém volebním období opakovaně navrhovala zamítnutí zákona nebo výjimku z něj pro malé podnikatele, kteří neplatí DPH. Na zákon o EET podala i ústavní stížnost, ve které napadla nepřiměřený postup státu vůči malým poplatníkům daně z příjmu, jejich finanční zatížení, nerovnost jednotlivých skupin podnikatelů před zákonem a narušení ochrany soukromí – poplatníci daně z příjmů jsou povinni sdělovat úřadu důvěrné informace, které mohou být zneužity. Ústavní soud poté zrušil několik částí zákona a odložil další vlny zavádění EET.

   

  EET lze možná dočasně zmírnit nebo pozměnit, ale pro svobodné podnikatelské prostředí je nutné takovou šikanu zcela zrušit. Dělá ze všech podnikavých lidí už dopředu podezřelé a zatěžuje je zbytečnými kontrolami. Stát by měl zavést jedno inkasní místo a přehlednou daňovou soustavu, jak jsme v minulosti navrhovali,“dodal Kalousek. TOP 09 už minulý týden navrhla změny v zákonech o hazardních hrách a o prokazování původu majetku.  

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...