Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  PODRAZ

  Byznys je pro politiky důležitější, než lidé

  26.05.2018 01:01 / zprávy google+ twitter facebook

  Poslanecká sněmovna selhala v možnosti učinit významný krok pro ochranu zdraví a snižování české závislosti na uhlí, když poslanci a poslankyně neschválili pozměňovací návrh na omezení výjimek z nových evropských limitů znečištění ovzduší (např. prachem, oxidem siřičitým, oxidy dusíku či rtutí) z velkých uhelných elektráren.

  Průmysl továrna lupa
  Znečištěný vzduch a tisíce nemocných vládu nezajímají | Pixabay

  Přes dlouhou debatu, ve které se ukázalo, že návrh je rozumný a vychází vstříc i potřebám průmyslu, proti návrhu a ve prospěch zisků uhlobaronů Pavla Tykače a Daniela Křetínského a elektrárenského podniku ČEZ a na úkor nás všech hlasovali poslanci ANO (s čestnou výjimkou místopředsedy Hospodářského výboru Martina Kolovratníka a poslankyně Taťány Malé, kteří hlasovali pro návrh, ministr životního prostředí Richard Brabec se zdržel), SPD, velká většina ODS a ČSSD.  

  Politici rozhodli ve prospěch zisků uhlobaronů Pavla Tykače a Daniela Křetínského a elektrárenského podniku ČEZ
   

  Naopak za zdraví lidí a naplňování Státní energetické koncepce ČR se postavili Piráti, KDU-ČSL, TOP09, STAN. Tři poslední strany s pár výjimkami poslanců, kteří se zdrželi. Konkrétně selhání ČSSD je o to ostudnější, že tato strana před volbami v anketě Zeleného kruhu výjimky zcela odmítla. Pomohla potopit podstatně mírnější návrh navržený Pirátskou stranou.

   

  "Neschválený návrh předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dany Balcarové (Piráti) byl přitom velmi mírný a kompromisní. Netýkal se tepláren, ale pouze velkých uhelných elektráren a možnost udělení výjimek pouze časově omezoval tak, že by mohly platit jen do konce roku 2025," upozornilo Hnutí DUHA.

   

  Velmi mě mrzí, že můj návrh ani v pozměněné kompromisní podobě neprošel. Z hlasování poslanecké sněmovny je jasně vidět, komu jde o zdraví obyvatel a kvalitu života a kdo plní své předvolební sliby a kdo následuje zájmy průmyslníků. Česká republika je přední světový vývozce elektřiny, dopady výroby elektřiny ve starých a neefektivních uhelných elektrárnách odnášíme na svém zdraví všichni. Jak je vidět, většině zástupců této země tato situace vyhovuje, důvody jsou asi nasnadě,” uvádí Balcarová.

   

  Předložený pirátský návrh na omezení výjimek pro roce 2025 by navíc rozhodně neznamenal zvýšení ceny elektřiny, která je ovlivněna celoevropským trhem. Piráti se chtějí držet platné ASEK (Aktualizované státní energetické koncepce z roku 2015), která počítá s postupným útlumem výroby v uhelných elektrárnách do roku 2040. Rozhodně by nešlo o skokové omezení výroby z uhlí. "Čas 7 let lze využít u některých zdrojů k jejich modernizaci. Uzavření by se tak týkalo jen jednotek nejstarších. Nechceme českou energetiku zakonzervovat ve 20. století, ale postupně ji modernizovat a přejít na energetický mix založený na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích,” dodává Petr Třešňák, pirátský poslanec a garant programového bodu Průmysl a obchod.

   

  Poslanecké kluby ANO, ČSSD, KSČM, ODS a SPD neprošly testem nezávislosti na uhelné lobby. Naopak díky patří Pirátům, KDU-ČSL, TOP09, STAN, ale také Martinu Kolovratníkovi a Taťáně Malé z ANO, kteří se postavili za zdraví a naplňování energetické politiky státu. Přitom návrh Pirátů byl několikanásobným kompromisem. Samotné limity pro uhelné elektrárny jsou méně přísné, než má pro svoje nové zdroje Čína. Návrh se navíc netýkal tepláren a také elektrárnám dával luxusní čas na přizpůsobení se novým požadavkům. Jako Hnutí DUHA bychom si představovali důraznější ochranu ovzduší. Nerozumíme tomu, proč poslanci nepodpořili dokonce ani návrh, který vycházel výrazně vstříc i průmyslu, a odmítli zlepšit ochranu našeho zdraví," řekl Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA. 


  Za zachování práva uhelných elektráren porušovat platné limity nejsrdnatěji bojovali poslanci ANO z Ústeckého kraje, kteří sedí ve výboru pro životní prostředí, což je skutečně bizarní. Cena podrazáka dne nicméně putuje k Slovo ČSSD. Slovo téhle strany zjevně nemá ani cenu papíru, na kterém je vytištěno. ČSSD totiž Tato strana před volbami písemné slíbila, že výjimky z ochrany ovzduší úplně odmítá. Dnes však pro jejich omezení nehlasoval jediný její poslanec. Doufáme, že voliči si budou tuhle věrolomnost pamatovat," komentoval Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...