Pátek 17. srpna 2018
svátek má Petra, zítra Helena

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  TVRDÉ OPATŘENÍ

  Za plastovou tašku kriminál!

  19.05.2018 01:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Nejtvrdší zákon proti plastovým sáčkům na světě vstoupil v platnost ve východoafrické Keni. Těm, kteří vyrobí, prodají nebo použijí plastovou tašku, hrozí pokuta ve výši 40 tisíc dolarů nebo až čtyři roky vězení. Cílem země na pobřeží Indického oceánu je snížit množství plastového odpadu. Situace je tam totiž dramatická.

  Plasty lupa
  Plasty představují větší riziko, než si lidé připouštějí | Pixabay

  Velké množství plastových sáčků tvoří v oceánech celé ostrovy. Mnoho z nich přímo likviduje vodní živočichy. Některé plasty zvířata i snědí. "Vědci již dříve varovali, že v roce 2050 by v oceánech a mořích mohlo být více plastu než ryb," upozorňuje server Aktuálně.cz.  

  Plastový sáček se rozkládá až tisíc let a prostřednictvím ryb se dostává také do potravního řetězce lidí
   

  Na některých jatkách v hlavním městě Keni Nairobi bylo kravám určeným k porážce a konzumaci vytaženo ze žaludků až dvacet sáčků. "To je něco, co jsme před deseti lety neměli, a dneska to máme skoro denně," řekl veterinář Mbuthi Kinyanjui.


  "Keňský zákon umožňuje, aby policisté stíhali kohokoliv, kdo v ruce ponese plastovou tašku nebo sáček," informoval server Aktuálně.cz. Východoafrickému státu trvalo celkem deset let a tři pokusy, aby zákaz prosadil. A ne každý s ním souhlasí. Samuel Matonda, mluvčí Keňské asociace velkovýrobců, k tomu řekl, že nové opatření bude stát práci 60 tisíc lidí a donutí zavřít až 176 továren.


  Keňa je také významným vývozcem plastových sáčků do regionu. "Dominový efekt bude velmi drsný," dodal Matonda. Myslí si, že to ovlivní i ženy, jež prodávají produkty na trhu. "Jak si zákazníci odnesou svůj nákup domů?" ptá se. Ve velkých supermarketových řetězcích, jako je francouzský Carrefour či lokální Nakumatt, však pokladní již začaly nabízet látkové tašky jako alternativu těch plastových. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...