Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ÚSPORNÁ OPATŘENÍ

  Vláda plánuje rušení stovek matrik

  17.05.2018 10:10 / zprávy google+ twitter facebook

  Ministerstvo vnitra navrhlo zrušit přes 400 matrik s cílem zkvalitnit a zefektivnit výkon státní správy v území a narovnat systém financování matriční agendy. Stát totiž aktuálně přispívá na jeden matriční úkon od 230 Kč do 113 tisíc Kč, což jsou neodůvodnitelné rozdíly. 

  Kancelář úředník lupa
  Na některých matrikách se úředníci nudí | Pixabay

  Financování matrik dlouhodobě neodpovídá reálné situaci a potřebám občanů. Část matrik současně provádí pouze několik matričních úkonů ročně, což je nevýhodné a navíc to může ohrožovat kvalitu zápisů ve složitějších situacích. Ministerstvo vnitra proto počítá s redukcí matrik, které provedou do 20 tzv. prvozápisů za rok, tedy 1,5 úkonu za měsíc. Jde o 445 matrik z celkového počtu 1270.  

  Změnou ušetří stát 150 milionů korun ročně
    

  "Dostupnost služeb matrik zůstane pro občany nadále téměř stejná a bude přenesena na nejbližší matriční úřad. Zatímco dnes je průměrná vzdálenost na matriku 4,9 km, po optimalizaci půjde o 6,5 km," uvádí autoři návrhu. 85 % matriční agendy se odehrává v městech nad 10 000 obyvatel. "Využít matriku však občan potřebuje fyzicky pouze v případě uzavření sňatků, řadu věcí, jako např. prohlášení o otcovství, lze vyřídit korespondenčně, případně na kterékoliv jiné matrice, protože v těchto případech neplatí místní příslušnost. I bez matriky mohou starostové oddávat vlastní občany, vítat občánky, gratulovat k životnímu jubileu, tudíž k omezení těchto společenských rolí obcí také nedojde," upřesňuje mluvčí ministerstva Marika Vitnerová.

   

  Obce a krajské úřady už ministerstvo vnitra o těchto plánech informovalo. S obcemi, kde by se matrika měla rušit, i s obcemi, kde se budou obvody zvětšovat, bude ministerstvo jednat a s ohledem na případné připomínky bude návrh finalizovat. Vzhledem k rozsahu matriční agendy na dotčených obcích nedojde k  propouštění, protože daní zaměstnanci vykonávají matriku pouze na zlomek úvazku vedle jiné činnosti. "Uspořené finanční prostředky přidělíme na jiné agendy přenesené státní správy, kde finance v současné době chybí – např. územní plánování," plánuje ministerstvo.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...