Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NEPŘÍZNIVÉ VYHLÍDKY

  Přijde vlna hospodářského ochlazení a propouštění

  14.05.2018 02:02 / zprávy google+ twitter facebook

  Trh práce v Česku přirovnává ekonomka Markéta Šichtařová k alkoholovému rauši. Aktuálně jsme ve stádiu, kdy flám už skončil, další panáci nepřicházejí, ale vystřízlivění ještě taky docela nenastalo. Jako ekonomku by ji víc těšilo, kdyby nyní nebyla tak vysoká přezaměstnanost a díky tomu později nevzrostla nezaměstnanost tak skokově.

  Markéta Šichtařová lupa
  Ekonomka Markéta Šichtařová doporučuje propustit nadbytečné státní zaměstnance | Blog M.Šichtařové

  Zaměstnavatelé již jasně pozorují hospodářské ochlazování, ale zaměstnanci to ještě nezaregistrovali. Pro ty přijde největší náraz zhruba v lednu, kdy mnohým z nich skončí pracovní poměr na dobu určitou a současně najednou nedostanou přidáno tolik, jak si v předešlých měsících zvykli. Tvrdí to někteří ekonomové.  

  Přezaměstnanost je příliš veliká, zejména ve státní sféře
   

  "Celkově by mě tedy jako ekonoma víc těšilo, kdyby nyní nebyla tak vysoká přezaměstnanost a současně s tím – respektive díky tomu – potom později nevzrostla nezaměstnanost tak skokově. Zkrátka bylo by asi příjemnější vyhnout se extrémním výkyvům na obě strany," uvedla pro Parlamentní listy Markéta Šichtařová. Ale na druhou stranu podle ní není třeba nijak panikařit, protože česká ekonomika bude vždy v další dekádě patřit mezi země s nejmenší mírou nezaměstnanosti v Evropě, a to i v dobách, kdy u nás budeme mít nezaměstnanost na vrcholu.

   

  Pro Parlamentní listy také zmínila, že je třeba ulevit podnikatelům. "Zaprvé podporou podnikatelů by bylo snížení administrativy a regulace, tedy kontrolní hlášení, EET, souhrnné hlášení, zajišťovací příkazy a tak dál a dál – jmenuji jen nejznámější špičku ledovce. A zadruhé podporou podnikatelskému prostředí je daňová stabilita. Ano, čtete dobře – nikoliv daně nahoru a dolů, ale stabilita. Nejvíce dlouhodobě prosperují země, které daňovými sazbami hýbou nejméně. Nikoliv země, které mají miliony výjimek, jako je tato chystaná," zdůraznila Šichtařová.

   

  Zopakovala také, že velkou vinu na špatném podnikatelském prostředí nese bývalý premiér Bohuslav Sobotka. "Poslední čtyři roky byly po stránce legislativních změn jedněmi z nejhorších od roku 1989. Podnikatelské prostředí se razantně zhoršilo, díky poslední vládě začali být podnikatelé a živnostníci považováni za lumpy," upřesnila.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...