Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  OBĚTNÍ BERÁNEK

  Odvoláním ředitele Lesů ČR se lesní krize nespraví

  13.05.2018 12:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Ministr zemědělství Jiří Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Důvodem bylo nezvládnuté řízení podniku Lesy České republiky, které vyústilo v kůrovcovou kalamitní situaci. Ta likviduje lesy na velkých územích Moravy a jižních Čech. Ekologové jsou ale přesvědčeni, že na vině je především samotné ministerstvo zemědělství, které dlouhodobě situaci v lesích neřeší.

  Les sucho strom lupa
  Jde opravdu o záchranu lesů, nebo je to úředníkům jedno? | Pixabay

  „K odvolání generálního ředitele Daniela Szóráda jsem se rozhodl bez ohledu na politickou situaci. Stav našich lesů je velmi kritický, a proto je nezbytně nutné aktivně řešit kůrovcovou kalamitu. To se pod dosavadním ředitelem nedělo. Vedením podniku bude nyní pověřen statutární zástupce Tomáš Pospíšil a řešení krizové situace se ujme krizový manažer,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

   

  K důvodům, které vedly k odvolání generálního ředitele, patří nedostatečná opatření pro řešení kůrovcové kalamity. To se projevuje v odumírání lesů v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Jihočeském kraji. Velkou chybou bylo nezajištění sadby, proto nyní není možné obnovovat vytěžené lesy. Také kolabující obchod se dřevem je velkým problémem, který způsobí škody národnímu hospodářství.  

  Státní podnik Lesy ČR dlouhodobě nekoná, jak by podle ekologů měl. Spíš než o přírodu, jde často o udržení si teplého místečka ve vedení firmy
   

  Protože je situace skutečně vážná, uskuteční se na Ministerstvu zemědělství v úterý 15. 5. 2018 jednání k řešení kritické kůrovcové situace, a to za účasti předsedy vlády Andreje Babiše, ministra životního prostředí Richarda Brabce, zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva dopravy, Ministerstva vnitra a zástupců odborných organizací.

   

  Podle Hnutí DUHA je hlavní příčinou současného krizového stavu lesů dlouhodobá nečinnost ministerstva zemědělství. "Dlouhodobě opomíjí urgence vědců, ochránců přírody i mnoha lesníků , aby se legislativa určující podobu lesního hospodaření přizpůsobila změně klimatu, přírodnímu stavu lesů a dlouhodobě udržitelnému lesnictví," kritizují ministerstvo ekologové.

   

  Ministerstvo zemědělství totiž neupravilo zákony a vyhlášky tak, aby umožnily lesníkům změnit praxi historicky orientovanou především na pěstování smrku a zaměřit se na pěstování pestřejší skladby stromů. Lesy České republiky dosud nejen kvůli neochotě ředitele Szoráda, ale i kvůli chybějícímu zadání ze strany ministerstva zemědělství nepřijaly zásady zdravého a trvale udržitelného lesnictví formulované standardy certifikace Forest Stewardship Council (FSC).

   

  Zanedbání současného rozšíření kůrovce ze strany Lesů České republiky zavinila také jejich závislost na nesprávném obchodním modelu a způsobu zadávání zakázek určeným ze strany ministerstva zemědělství v roce 2010 ministrem Ivanem Fuksou (ODS). "Takzvaná „Dřevěná kniha” prostřednictvím megatendrů svěřuje veškerou práci i prodej státního dřeva velkým težařským firmám, což nepodporuje šetrné hospodaření, rozvrátilo zaměstnávání místních lidí v lese a nyní neumožňuje operativně řešit kalamitní situace," vysvětlují ekologové.

   

  Vyhodit ředitele Lesů ČR je líbivé gesto. Mnohem větší vinu za současné problémy s kůrovcem ale nese samo ministerstvo zemědělství. Bude se lesní krize na ministerstvu řešit konečně také konstruktivními a systematickými návrhy legislativy?“ ptá se Jan Skalík, koordinátor výzvy Zachraňme lesy Hnutí DUHA. „Výzvou pro nového ředitele Lesů České republiky bude konečně nastartovat trvale udržitelné lesní hospodaření. Ministerstvo zemědělství navíc musí dát státnímu podniku v zákonech a vyhláškách zadání pro šetrnější přístup k lesům," dodává.

   

  Lesy pokrývají cca ⅓ rozlohy ČR, z toho cca 48 % je pod správou společnosti Lesy ČR, proto je zájem o jejich stav jednou z priorit Pirátů v oblasti zemědělství. „Zisky společnosti Lesy ČR jsou pro státní rozpočet jistě důležité, zdravý les je ale pro občany ČR důležitější. Pokud nebudeme situaci v lesích řešit, budou dopady na kvalitu života u nás fatální. Daleko horší, než miliardový výpadek příjmů do státní pokladny. Kůrovcová kalamita na severu Moravy a ve Slezsku a opakované větrné kalamity ukazují zásadní slabiny způsobu hospodaření společnosti Lesy ČR a celkovou nepřipravenost lesních porostů na probíhající změnu klimatu,“ říká pirátský poslanec Radek Holomčík.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...