Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PRÁCE JE DOST

  Brigádníci si letos vydělají víc peněz

  09.05.2018 11:11 / zprávy google+ twitter facebook

  Kdo shání brigádu na léto, má teď ideální šanci - vrcholí totiž sezóna hledání letních přivýdělků. Navíc firmy mají díky nízké nezaměstnanosti dostatek volných míst a brigádníci tak budou mít letos šanci vybrat si z širší nabídky. Vydělají si i více peněz, podle společnosti Jobs.cz až o 15 procent. Některé firmy kvůli nedostatku pracovníků tak na letní brigádu najímají i lidi mladší 18let.

  studentka lupa
  Studenti jsou stále vybíravější a náročnější | shutterstock

  Zaměstnavatelé nemají kvůli nízké nezaměstnanosti dostatek svých zaměstnanců a tak vítají i brigádníky - a nejen na léto. Klidně i v průběhu celého roku nebo na víkendy. Českému rozhlasu to potvrdila i mluvčí největšího internetového obchodu v Česku, Patricie Šedivá. „Velikou výhodou je, že brigádník odměnu získá ihned po odpracování směny. Brigádníci se nabírají hlavně do skladů nebo na výdejny zboží.“  

  O brigádníky se firmy perou. Ve Francii zaměstnávají studenty i jako řidiče tramvají nebo metra
   

  Podle Kariny Kubelkové, hlavní analytičky Hospodářské komory se stále častěji zaměstnavatelé přizpůsobují brigádníkům, kterým vycházejí vstříc i během roku. „Například studenti, kteří se dříve nechávali zaměstnat přes léto na pomocné brigády, dnes častěji než dříve volí částečný úvazek po celý rok. Zaměstnavatelé se o ně doslova perou a jsou ochotni jim vyjít vstříc ve zkouškovém období a podobně,“ vysvětlila analytička pro Český rozhlas.

  Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí z března letošního roku je ve více než třetině okresů víc nabídek k práci než uchazečů. „Nejčastěji brigády kopírují ty pozice, kterých je nedostatek, to jsou například výrobní pozice či nekvalifikované pomocné práce, jsou to také pozice v maloobchodu, nebo třeba ve skladech,“ doplnil generální ředitel personálně poradenské společnosti Devire, Tomáš Surka.   

  Stejně jako firmy svým zaměstnancům v poslední době zvyšovaly platy, aby si své lidi udržely, navýšit musely i odměny pro brigádníky. Letos si tak Češi můžou víc vydělat, což dokládá i Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků. „Je to otázka nabídky a poptávky, jestliže je ta nabídka větší než poptávka, což lze předpokládat, minimálně po těch pracovnících, kteří jsou schopni něco zastat, tak je jasné, že budou o něco lépe ohodnoceni než minulý rok,“ cituje iROZHLAS.cz Havlíčka.

  Podle Tomáše Ervina Dombrovského z portálu Jobs.cz se průměrná odměna pohybuje okolo stokoruny za hodinu. Třeba v Praze ale nejsou výjimkou ani odměny ve výši 250 korun za hodinu. Ve srovnání s loňským rokem si tam brigádníci můžou vydělat o 10 až 15 procent víc. Tomáš Ervín Dombrovský ale upozorňuje na to, že by si brigádníci měli dát pozor na všechny podmínky, než se se zaměstnavatelem domluví.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...