Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ZDRAŽOVÁNÍ

  Ceny za elektřinu půjdou výrazně nahoru

  07.05.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Dodavatelé elektřiny začínají postupně zdražovat. Největší cenový skok letos čeká domácnosti, které se před dvěma lety uvázaly k dlouhodobé smlouvě a nyní jim fixace končí. Tehdy byly totiž ceny na dně a od té doby rostou.

  elektrika lupa
  Za elektřinu si připlatíme | Archiv

  Dodavatelé elektřiny reagují na dlouhodobý pozvolný vzestup cen na burzách. Na konci dubna se cena dodávky na další rok poprvé po pěti letech přehoupla přes 40 eur za megawatthodinu. Před dvěma lety se přitom její cena pohybovala jen kolem 25 eur.  „Snažíme se pro naše zákazníky nakupovat postupně, abychom je nevystavili skokovým změnám. Jednorázový nákup je v dnešní době z našeho pohledu ‚ruskou ruletou‘,“ řekl pro server iDNES.cz obchodní ředitel Bohemia Energy Libor Holub.  

  Fixace ceny se vyplatí
   

  Vypadá to, že tak rychlý růst už nebude pokračovat. Celkově ale pro příští léta očekávám spíše další růst burzovních cen elektřiny. Po dlouhém období, kdy nabídka převyšovala poptávku, se situace mění,“ cituje iDNES.cz ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora.

   

  Zvýšily se také nákladové vstupy pro výrobu elektřiny. Domácnosti, kterým nyní fixace končí, tak budou řešit, zda kývnout na úvazek i pro další období. Ačkoliv dodavatel přijde s vyššími cenami než před rokem či dvěma, mohlo by to být výhodné. „V situaci rostoucího trhuje fixace cen obecně výhodná. Nese to však ztrátu možnosti volby levnější nabídky,“ domnívá se Gavor.

   

  Klient, který se k novému dodavateli uváže, by si navíc měl pozorně hlídat datum možného ukončení. Smlouva se totiž obvykle automaticky prodlužuje a odběratel se z ní bez zaplacení pokuty nevyváže. Sankce za zrušení smlouvy se přitom pohybuje ve stovkách, někdy i tisících korun.

   

  Většinu zákazníků se snažíme v průběhu fixace a zejména před jejím koncem oslovovat s cílem s nimi vybrat optimální produkt na další období. V případě, že fixace zákazníkovi doběhne, může si sjednat novou fixaci nebo přejít na ceník na dobu neurčitou,“ vysvětluje iDNES.cz. Zatímco před dvěma lety bylo výhodnější přivázat se tříletou smlouvou, letos to vyjde nastejno. Rozkolísanost na trhu je zatím velká a to ovlivňuje vývoj pro roky 2020 a dále.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...