Středa 15. srpna 2018
svátek má Hana, zítra Jáchym

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  POLICEJNÍ HLÍDKY V POZORU

  Převaděči převážejí migranty po českých silnicích. Počet zadržených nelegálů už přesáhl stovku

  05.05.2018 07:09 / zprávy google+ twitter facebook

  Znovu se zvedá počet zadržených migrantů na českých silnicích. Podle Práva už policisté zadrželi od ledna letošního roku 109 nelegálů. Za celý loňský rok přitom statistiky hovoří o 172 zadržení.

  Migranti v kamionu lupa
  Když projedou převaděči s dodávkou, začnou plnit lidmi kamiony. | Policie ČR

  Zkoušejí to znovu. „Převaděči hledají stále nové způsoby a cesty, kudy dostat migranty do cílové země. Jednotlivé státy se tomu průběžně přizpůsobují a přijímají opatření, která převaděčům trasu zkomplikují anebo úplně uzavřou,“ uvedla pro Právo mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. 

  Čekali jsme je (migranty) hlavně na jižní Moravě, pak šli do detencí, kam nechtěli, protože tady nežádali o azyl, takže tudy jeden čas vůbec nejezdili.

  Převaděči podle ní polevili ve své činnosti na konci roku 2015, narazili totiž tehdy na tvrdé policejní kroky. „Téma migrace částečně utichlo. Patrně se převaděči domnívali, že to už přes nás bude snadné,“ upozornila na obnovený problém mluvčí.


  Převaděči jsou podle ní cizinci. Objevují se mezi nimi mimo jiné třeba Turci. V Česku přitom po roce 2015 nebylo prakticky možné nelegální utečence provést. „Čekali jsme je (migranty) hlavně na jižní Moravě, pak šli do detencí, kam nechtěli, protože tady nežádali o azyl, takže tudy jeden čas vůbec nejezdili,“ upřesnila Kateřina Rendlová.


  Vysvětlila také, že převaděči si trasu dopředu testují. Nejdříve projedou trasu bez nákladu a zjišťují kolikrát je zastaví policejní hlídky. Poté naloží dodávku s páru lidma. Když vyjde i tento test, naloží celý kamion.


  Jakmile ale v Německu migranti požádají o azyl, trasa je vyzrazena. „Úředníci se jich ptají, jak se tam dostali. Oni odpovědí, že přes Česko s převaděčem. I to bývá okamžik, kdy se o tom od sousedního státu dovíme a dostaneme signál, na které trasy se máme zaměřit. Je nutné si informace předávat,“ upozornila. Prozradila také, že v současné době se hlídky na české i německé straně zaměřují právě na dodávky.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...