Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VÁŽNÝ PROBLÉM

  Česko dramaticky vysychá

  03.05.2018 14:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Podle ministerstva životního prostředí by letošek mohl být krizový rok z pohledu sucha, protože skutečně dramaticky vysychá celá republika. Viníkem je nejen horký dube, ale také teplá zima s nedostatkem sněhu a rovněž loňské sucho.

  Les sucho strom lupa
  Extrémní sucho vadí nejen rostlinám | Pixabay

  V řekách a potocích je podle odborníků tolik vody jako ve vrcholném létě a mělčí studny se ocitají bez vody. Zemědělské porosty na tom ještě nejsou kriticky, ale od minulého týdne už někteří zemědělci i družicová data hlásí první známky jejich ohrožení.  

  Meteorologové srážky v nejbližších dnech nepředpokládají
   

  Aktuálně se kumulují dopady loňska, zimy i teplého dubna. Problém je hlavně - jak říkáme - jižně od dálnice D1. Tedy v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě a nově i v Moravskoslezském kraji. K tomu se ještě přidružila během zimy východní polovina území, kde během zimy nedosáhla sněhová pokrývka ani 40 procent normálního stavu,” řekl bioklimatolog Miroslav Trnka.

  Vzhledem k tomu, že v zimě spadlo málo srážek a místo sněhu častěji pršelo, je zásoba vody na jaře menší. „Proto byl půdní profil na začátku jara nedosycený. Nešlo o nic tragického, ale nedoplnily se zásoby spodní vody, a to je mnohem vážnější. Na teplý duben rostliny reagovaly bouřlivým rozvojem. Zatím vodu měly a ještě mají ze zimní vláhy, ale ta už v povrchové vrstvě místy došla nebo rychle dochází,” cituje server Novinky.cz bioklimatolog. Deficit se přitom bude spíše prohlubovat.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...