Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  NEPOMĚR

  Malí čeští zemědělci hospodaří na minimu půdy

  01.05.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Velké zemědělské podniky obhospodařují dvě třetiny zemědělské půdy. Na chovu hospodářských zvířat se podílejí 76 %. Nejpočetnější jsou ale malé podniky, které tvoří skoro 60 % z celkového množství 26 525 zemědělských subjektů. Hospodaří ale pouze na 5 % půdy s 4% podílem na celkovém počtu hospodářských zvířat.

  zemědělství lupa
  Pěstováním se zabývá necelá třetina všech zemědělců | Pixabay

  Drobných zemědělců je v České republice dostatek, ale hospodaří jen na velmi malém prostoru. Naopak velkých zemdělských podniků je výrazně méně, ale zabírají drtivou většinu zemědělské půdy. „Nejvíce zemědělců se orientuje na chov zvířat, jako je skot, ovce, kozy a koně. Důležitou roli hraje chov těchto zvířat v příhraničních oblastech, hlavně v Jihočeském kraji,“ vysvětluje ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek.  

  Rozšířený je zejména chov skotu, ovcí, koz a koní
    

  Podniky zabývající se polní výrobou tvoří necelou třetinu všech zemědělských subjektů v Česku. Největší zastoupení mají v krajích Středočeském, Jihomoravském a na Vysočině. Specializují se zejména na pěstování obilovin a olejnin.
   

  Smíšená výroba, nejčastěji kombinující polní výrobu a chov skotu, představuje třetí nejpočetnější výrobní zaměření zemědělců. Na zemědělské produkci se podílí rozhodující měrou. Takto zaměřené podniky totiž obhospodařují 40 % celkové výměry zemědělské půdy a 43 % hospodářských zvířat chovaných v Česku,“ uvádí Marcela Mácová z odboru statistiky zemědělství ČSÚ. Významnou pozici má smíšená výroba v Kraji Vysočina, ve Středočeském a Jihočeském kraji.

   

  Průměrný zemědělský subjekt v roce 2016 obhospodařoval 132 ha zemědělské půdy, o 7 ha méně než v roce 2000. Na průměrného chovatele skotu připadalo 121 kusů, na chovatele drůbeže 3 373 kusů.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...