Středa 15. srpna 2018
svátek má Hana, zítra Jáchym

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  VÁŽNÁ SITUACE

  České lesy rychle usychají a mizí

  28.04.2018 15:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Zdravotní stav českých jehličnatých lesů je dlouhodobě výrazně nejhorší v Evropě, upozorňuje mezinárodní inventarizace ICP Forest. Ta ukazuje, že 60 % všech českých jehličnatých porostů trpí závažnou ztrátou jehličí.

  Příroda les. lupa
  Stromy v lesích jsou často suché a nemocné | Pixabay

  Usychání lesů je závažný problém. „Dynamika poškozování lesů hmyzími škůdci je natolik extrémní, že k ní musely významným způsobem přispět mimo téměř výhradně uváděných klimatických změn i nerespektování lesnických zásad ochrany lesů," uvedl profesor Vladimír Simanov.  

  Závažnou ztrátou jehličí u nás trpí 60 % všech jehličnatých porostů
   

  V České republice je míra nemocnosti lesů výrazně nejvyšší v Evropě. Závažnou ztrátou jehličí u nás trpí 60 % všech jehličnatých porostů, což je téměř trojnásobně nad evropským průměrem. "Lesy ČR by se měly soustředit také na to, jak na další nepříznivé roky připravit lesy, které kalamita ještě nezasáhla. Přeměnu lesa na druhově i věkově pestřejší je možné začít i tam, kde podle hospodářských pravidel les ještě „nedozrál“ ke kácení. Takovému přírodě bližšímu hospodaření ale hází klacky pod nohy současně nastavená pravidla," komentoval stav lesů Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA.

   

  Zachránit lesy můžeme jen důslednou změnou legislativy i hospodářské praxe zaměřenou na řešení příčin, ne až důsledků. Lesy je zapotřebí na změnu klimatu připravovat neprodleně už nyní. Například podsadba lesa připravená dle pravidel šetrného hospodaření pomůže už tehdy, jakmile se horní stromové patro začne rozpadat," dodal.

  mak | bleskove.cz

  Témata: lesy, lesy, stromy, jehličí
  Komentáře ke článku
  loading...