Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  NADBYTEK BRAMBOR

  Ceny brambor budou výrazně klesat

  20.04.2018 11:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Loňská velmi dobrá úroda brambor v Evropě začíná nyní míchat kartami českých pěstitelů. Zvláště těch, kteří své brambory uskladnili s vyhlídkou, že je letos v prvních měsících roku prodají lépe. S tím spojené vyšší náklady se jim ale zřejmě kvůli levnému dovozu nevrátí, naznačují někteří experti.

  zemědělství lupa
  Zemědělci mnohdy bojují o přežití | ČT

  Čeští zemědělci zřejmě nebudou chtít pěstovat víc konzumních brambor. „Plochy třeba zachovají, protože na to jsou zařízení, mají na to techniku a nějaké skladovací kapacity, ale o navýšení se v letošním roce nedá hovořit,“ cituje web ČT24 Josefa Králíčka z Českého bramborářského svazu.  Hodně brambor podle něj zůstává po loňské velmi dobré úrodě v klimatizovaných skladech například v Německu, Francii či Belgii. "Zásoby potřebují prodat, proto cena klesá," vysvětluje ČT24.  

  Brambor je u nás dostatek, přesto se k nám další dovážejí
   

  Králíček podotkl, že v této roční době se brambory dovážely i jindy, protože v Česku není dost dobrých skladů, ale jejich ceny byly vyšší. Podle informací, které má bramborářský svaz od pěstitelů, by se letos mohla trochu zvýšit jen rozloha polí s bramborami určenými na výrobu škrobu. Nejvíce pěstitelů je v Česku na Vysočině. Například v ZS Havlíčkova Borová prodávají ze dvora kilogram za 8 korun. Za stejné množství jim teď balírny ale nabízejí jen třetinu (2,50 až 3 koruny). A podobně se chovají také další producenti. Proto cena klesá rovněž v supermarketech. "Dá se koupit dvě kila brambor od českých pěstitelů za 15 korun, ale i dvě kila brambor z Francie za 50 korun," porovnává ČT24. 

   

  V návrhu programového prohlášení, které menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) schválila loni v prosinci, odmítl kabinet stanovení horní hranice dotací pro střední a větší podniky, slíbil ale podporu vyšších plateb pro malé farmáře. „Udržíme minimálně současnou výši podpory z národních dotací do živočišné výroby a citlivých rostlinných komodit,“ píše se mimo jiné v dokumentu. Na úkor plateb na plochu se mají zvýšit dotace na živočišnou výrobu a citlivé rostlinné komodity, jako je ovoce, zelenina, chmel, brambory nebo cukrová řepa.

  redakce | bleskove.cz

  Témata: brambora, zemědělci
  Komentáře ke článku
  loading...