Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ŠPATNÉ HOSPODAŘENÍ

  Ubývá orné půdy. A na zbytku je téměř jen řepka!

  15.04.2018 16:00 / zprávy google+ twitter facebook

  Kvalitní půdy rychle ubývá. Za posledních sto let se zemědělská produkční plocha snížila o 1,6 milionů ha. Zatímco dříve se pěstovalo mnohem více žito a brambory, dnes je na polích zejména řepka. Kvůli Evropské unii.

  zemědělství lupa
  Na polích i v lesích jsou jiné rostliny, než by měly být | ČT

  Dramaticky ubývá zemědělská půda. V roce 1918 hospodařily zemědělské podniky na 5,1 milionů ha. Vloni činila obhospodařovaná zemědělská půda jen 3,5 milionů ha. "Osevní plocha zemědělských plodin poklesla v průběhu sta let o více než třetinu," uvedl Český statistický úřad. Vloni se rovnala 2,5 milionů ha. V roce 1920 šlo o 3,8 milionů ha.  

  Zemědělci jsou z nařízení EU zoufalí
    

  Zemědělci stále vysévají převážně obiloviny. Dnes na polích dominuje pšenice. Před sto lety ale převládalo žito a v hojnější míře se pěstoval také oves. Navzdory tomu, že se osevní plocha obilovin v průběhu času snížila o třetinu, sklizeň několikanásobně vzrostla – z 2,3 mil. tun v roce 1920 na loňských 7,5 mil. tun. "Nejvýrazněji se zvýšila sklizeň pšenice, kukuřice a ječmene," upřesnili statistici.

   

  „Od roku 1920 se významně snížila i produkční plocha brambor. Dříve se pěstovaly na 391 tis. ha, v současnosti jen na 23 tis. Ubylo i polí s cukrovkou. Naopak osevní plocha řepky se za sto let zvýšila o 98,5 %,“ konstatuje ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek. Klesly také počty chovaných zvířat, hlavně počty skotu, koní a koz.

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...